Academia Română “gafează” şi susţine că tehnologia 5G ne-ar pune viaţa în pericol

/
/
27 aug. 20
/

Academia Română a transmis joi presei un comunicat prin care ne avertizează să fim atenţi la consecinţele pe care utilizarea tehnologiei 5G le-ar putea avea asupra sănătăţii publice. Forul susţine că în contextul în care strategia de implementare a reţelei 5G în România este în plină desfăşurare, trebuie realizată o analiză ştiinţifică responsabilă pentru a evalua exact la ce riscuri se expune populaţia.

„Atragem atenţia că expunerea populaţiei la radiaţia de radiofrecvenţe de mare putere în Europa şi, implicit, în ţara noastră este deja o temă de dezbatere în lumea ştiinţifică la nivel mondial.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii, Agenţia Internaţională pentru Cercetarea Cancerului şi alte autorităţi medicale internaţionale clasifică câmpul electromagnetic produs de radiofrecvenţe ca posibil carcinogen la om. În mod concret, radiaţiile milimetrice se absorb la nivelul pielii, în profunzime de circa 1-2 mm, precum şi la nivelul  păturii superficiale a corneei, iar efectele locale se pot transmite prin mecanisme moleculare în restul organismului. Alături de riscul de cancer, literatura de specialitate semnalează, între altele, efecte precum stresul celular, lezări ale mecanismelor genetice, deficit de memorie şi probleme ale procesului de învăţare, tulburări neurologice.”

Academia consideră că, înainte de a pune în funcţiune sistemul 5G, este „absolut necesară o analiză ştiinţifică responsabilă, care să vizeze atât evaluarea riscurilor asupra sănătăţii oamenilor, cât şi stabilirea standardelor de expunere maximă totală. În acest context, readucem în atenţie Rezoluţia 1815 din 2011 a Consiliul Europei, care precizează că: «se iau toate măsurile rezonabile pentru a reduce expunerea la câmpuri electromagnetice, în special la radiofrecvenţele din telefoanele mobile, în particular a copiilor şi tinerilor ce par a fi expuşi riscului de tumori ale capului» şi solicită menţinerea la «cel mai scăzut nivel cu putinţă» (principiul ALARA) în ceea ce priveşte timpul de expunere, distanţa şi ecranarea”.

La scurt timp de la emiterea comunicatului oficial, acesta a fost retras de către Academia Română, poate şi pentru că şi-au dat seama de gafa făcută. Întreg comunicatul se bazează pe teorii ale conspiraţiei şi pe dezinformare (OMS nu a clasificat niciodată tehnologia 5G drept carcinogenă). Institutul de Sănătate Publică din România susţine la rândul său că tehnologia 5G nu implică riscuri pentru populaţie.

La final, fizicianul Cristian Presua a demontat pe pagina sa de Facebook mai multe afirmaţii făcute de domnii academicieni:

https://www.facebook.com/presura/posts/10222840754397601

Sursa: digi24.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Piaţa de comunicaţii electronice din România are un singur lider la final de 2025, iar acesta se numeşte DIGI (cotele de piaţă pur şi simplu distrug concurenţa)

ANCOM publică de 2 ori pe an situaţia pieţei de comunicaţii electronice din România: prima raportare o face la jumătatea anului şi a doua raportare la final de an. În urmă cu doar câteva ore a fost publicată de către ANCOM situaţia aferentă la final de 2025.

România are al 7-lea cel mai ieftin internet fix din lume şi cel mai ieftin din Uniunea Europeană în 2026

România este o ţară în care serviciul de internet fix are un cost foarte accesibil, iar asta o ştim de foarte mult timp. Recent a apărut o analiză actualizată la 2026, iar situaţia se prezintă mai bine decât m-aş fi gândit.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.