Airbus a testat cu succes primul avion comercial ce poate ajunge cam oriunde în lume cu un singur plin (poate zbura până la 22 de ore)

Diverse
/
/
7 iun. 26
/

Personal nu îmi plac escalele, de cele mai multe ori acestea sunt lungi şi foarte obositoare. Ca mine gândesc foarte mulţi alţi oameni, cât şi foarte multe companii din industrie.

Undeva prin 2017, reprezentanţii Qantas Airways, cea mai mare companie aeriană din Australia, au anunţat public nevoia unui avion care să poată zbura direct de la Sydney cam oriunde în lume (erau vizate în special destinaţiile New York şi Londra). Plecând de la această provocare, cei de la Airbus au propus modelul Airbus A350-1000ULR, unul care a fost acceptat în 2022 de către Qantas Airways (au fost făcute 12 comenzi pentru el).

De atunci şi până în prezent, inginerii Airbus şi cei de la Rolls-Royce (furnizorul de motoare) au pus în practică toată teoria, iar la începutul acestei luni, primul exemplar Airbus A350-1000ULR (MSN 707) a realizat cu succes primul său zbor de test. Cu instrumente speciale de testare la bord, avionul a zburat timp de 3 ore şi 43 de minute, atingând o altitudine de puţin peste 41.000 de picioare (undeva la 12.500 metri).

Airbus A350-1000ULR poate zbura cu un singur plin până la 10.000 de mile marine (18.520 de kilometri), adică poate sta continuu în aer undeva la 22 de ore. Ţinând cont că cele mai îndepărtate două puncte de pe glob se află din punct de vedere tehnic la o distanţă de 20.000 de kilometri, putem spune că acest avion Airbus acoperă cam orice destinaţie comercială de pe glob.

Airbus A350-1000ULR (MSN 707), cel care a realizat cu succes acest prim test, va fi şi prima unitate livrată către Qantas Airways (din cele 12 deja comandate). Livrarea se va face în aprilie 2027.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Piaţa imprimantelor şi a camerelor video de supravegehere din România la control (Consiliul Concurenţei anunţă o investigaţie pentru o posibilă înţelegere de preţ)

Săptămâna începe cum nu se poate mai rău pentru câţiva jucători importanţi din piaţa imprimantelor şi a camerelor video de supraveghere din România.

Directorul tehnologic de la Meta consideră că angajaţii ce devin mai productivi prin utilizarea AI ar trebui să muncească şi mai mult, să dezvolte şi mai multe produse

În toate multinaţionalele se practică cam aceleaşi mesaje către angajaţi, adică implementarea AI le va simplifica actuala muncă prin reducerea numărului de task-uri (în special cele repetitive).

Cum se descurcă rețeaua 5G+ a Orange Romania implementată în metroul din București și de ce avem nevoie de 5G+ în subteran?

Metroul bucureștean nu este doar un mijloc de transport. Este o parte din ritmul orașului, o infrastructură care a crescut odată cu Bucureștiul și a devenit esențială pentru sute de mii de oameni în fiecare zi.