ANCOM îşi propune să organizeze licitaţia 5G în trimestrul al doilea din 2021

/
/
4 dec. 20
/

Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) a publicat spre consultare publică planul său de acţiuni pentru anul 2021. Conform acestui plan de acţiuni ANCOM îşi propune să organizeze licitaţia 5G în trimestrul al doilea din 2021.

În comunicatul ANCOM se menţionează că ”până la finalul primului trimestru al anului viitor, autoritatea şi-a propus adoptarea deciziei privind organizarea procedurii de selecţie pentru acordarea drepturilor de utilizare a spectrului radio disponibil în benzile de frecvenţe de 700 MHz, 800 MHz, 1500 MHz, 2600 MHz, 3400-3800 MHz pentru furnizarea de reţele publice şi servicii de comunicaţii electronice de bandă largă, care implică stabilirea condiţiilor de acordare a drepturilor de utilizare şi a regulilor de desfăşurare a procedurii de selecţie. Această acţiune va fi urmată de desfăşurarea propriu-zisă a procedurii de selecţie pentru acordarea drepturilor de utilizare a frecvenţelor, stabilită a avea loc în trimestrul al II-lea al anului viitor.”

Licitaţia pentru spectrul 5G se tot amână în România de prin 2019. Motivele generale ce au stat la baza acestor amânări au fost aceleaşi: lipsa unei Hotărâri de Guvern privind stabilirea prețurilor minime de pornire în licitație, precum și lipsa transpunerii în legislație a Memorandumului 5G cu SUA. Alături de acestea mai sunt şi discuţiile legate de implicarea Huawei în dezvoltarea infrastructurii 5G.

Cert este că batem pasul pe loc şi nu doar noi ca ţară, ci noi ca continent. Într-un raport al Ericsson privind tehnologia 5G, în acest moment China este cea mai avansată ţară în implementarea acestei tehnologii. În Europa în foarte multe ţări sunt anulate / amânate licitaţiile pentru spectrul 5G, iar la nivelul anului 2020 doar 1% din abonamentele de telefonie mobilă vor fi 5G. Mai multe detalii în acest articol.

Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: ANCOM, licitaţia 5G, spectru 5G
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Vodafone a introdus 3 noi canale de televiziune în grila de programe tv

Ultimele zile au fost destul de active pentru televiziunea clasică, grilele reţelelor din România suferind mai multe schimbări.

Orange a fost în 2025 cel mai bun furnizor de internet fix din România (conform celui mai recent studiu nPerf)

nPerf a publicat recent datele aferente anului 2025 pentru internetul fix, iar rezultatele le vom detalia în cele ce urmează. În calculele nPerf sunt incluse mai multe criterii, de la viteza de descărcare și încărcare, până la latență, performanța navigării pe internet și cea a streamingului video.

I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini la ce operator telecom s-ar abona în 2026 dacă ar trăi în România (răspunsurile sunt cât se poate de surprinzătoare, chiar dacă am ales două scenarii: urban şi rural)

Discuţia legată de cel mai bun operator telecom din România este interminabilă, fiecare având plusurile şi minusurile sale. Este clar că nu există un răspuns aplicabil la toată lumea, tocmai de aceea sfatul meu este ca fiecare dintre voi să aleagă ceea ce consideră că i se potriveşte mai mult în funcţie de semnalul din…