Ce beneficii mai primeşti în 2024 la cartela PrePay (preplătită) de 5 euro ?

/
/
9 iun. 24
/

Îmi aduc aminte că în urmă cu ceva ani operatorii telecom se băteau în oferte la cartela PrePay de 5 euro. Cumva acest prag era unul de referinţă, foarte probabil aceasta era suma minimă pe care un român obişnuit era dispus să o plătească pentru servicii de telefonie mobilă fără abonament.

Timpul a trecut, lupta cartelelor preplătite a trecut, azi avem un operator telecom ce nu mai are aşa ceva în ofertă (Digi Mobil), însă în continuare sunt mulţi români ce nu doresc încheierea unui abonament, chiar dacă în prezent acestea sunt extrem de accesibile şi avantajoase.

Pentru aceşti români, dar şi pentru puţină nostalgie, haideţi să vedem ce mai primim în 2024 la cartela PrePay de 5 euro:

Orange;

  • nelimitat minute şi SMS-uri în reţea;
  • 155 GB internet pe mobil la viteze 4G+;
  • fără roaming;
  • 1000 de minute naţionale şi internaţionale;
  • valabilitate 28 de zile.

Vodafone;

  • nelimitat minute şi SMS-uri în reţea;
  • 150 GB internet pe mobil;
  • fără roaming;
  • 2000 de minute naţionale şi internaţionale către Spania şi Italia;
  • 300 de minute internaţionale;
  • valabilitate 28 de zile.

Telekom;

  • nelimitat minute şi SMS-uri naţionale;
  • internet pe mobil nelimitat (viteza internetului mobil este limitată la o lăţime de bandă de 1.5 Mbps, una ce asigură o rezoluţie de maxim 480p pentru conţinutul de video streaming);
  • fără roaming;
  • 100 de minute internaţionale;
  • valabilitate 28 de zile.

Observaţi că la un credit de 5 euro primiţi destul de multe beneficii, cu menţiunea că nicăieri nu există roaming inclus şi că în majoritatea cazurilor vorbim de viteze de internet scăzute (4G şi / sau 4G+). Dacă vă doriţi viteze minim 5G, va trebui să scoateţi ceva mai mulţi bani din buzunar.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange este numit de SpeedGeo drept cel mai bun furnizor de internet fix şi mobil din România

Cei de la SpeedGeo au publicat clasamentul cu cei mai buni furnizori de internet fix şi mobil la nivel de ţară, cel valabil pentru perioada 01.04.2025 – 31.03.2026.

DIGI TV şi-a actualizat grila de programe la nivel naţional (iată ce schimbări sunt aduse în primăvara lui 2026)

DIGI este cel mai mare operator pe piaţa de televiziune din România, la jumătatea anului 2025 compania având o cotă de piaţă de 76%. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate, la foarte mare distanţă, de Orange cu o cotă de piaţă de 13% şi Vodafone cu o cotă de piaţă de 9%.

Lidl ar putea oferi servicii de telefonie mobilă în România chiar de anul acesta, intrând astfel în concurenţă directă cu Orange, Digi Mobil sau Vodafone

Dacă vă era teamă că după dispariţia Telekom România vom rămâne în 3 mari operatori telecom, aflaţi că Lidl ne-ar putea pregăti o surpriză pentru 2026 şi ar putea intra pe piaţa de telefonie mobilă.