Ce device-uri Xiaomi existente deja în piaţă vor primi actualizare la HyperOS în prima parte a anului viitor ?

/
/
8 nov. 23
/

Prin lansarea seriei flagship Xiaomi 14, producătorul chinez a confirmat oficial înlocuirea MIUI cu HyperOS. Cel din urmă este promovat de Xiaomi ca fiind un nou sistem de operare, însă Xiaomi foloseşte în continuare magazinul de aplicaţii Google, vine cu suita de aplicaţii Google preinstalată, deci din acest punct de vedere nu se schimbă absolut nimic.

În realitate HyperOS este o nouă interfaţă mai bine optimizată, mai aerisită, cu mai multe modalităţi de customizare, una care pare a fi inspirată din vechiul MIUI, iOS-ul celor de la Apple şi rafinată cu ceva elemente din Vela, un sistem de operare lansat de Xiaomi prin 2017 fără prea mare succes pe terminale mobile.

Momentan HyperOS este disponibil doar pe Xiaomi 14 şi 14 Pro, însă cele două device-uri pot fi achiziţionate doar în China. Noua interfaţă de la Xiaomi va fi lansată la nivel global în 2024 şi va ajunge inclusiv sub formă de update pentru o parte din terminalele existente deja în piaţă.

Conform publicaţiei gsmchina.com, device-urile Xiaomi ce vor primi actualizare la HyperOS în prima parte a anului viitor vor fi:

  • Xiaomi 13;
  • Xiaomi 13 Pro;
  • Xiaomi 13 Ultra;
  • Xiaomi 13T;
  • Xiaomi 13T Pro;
  • Xiaomi 12T;
  • Xiaomi 12T Pro;
  • Xiaomi 11T;
  • Xiaomi Pad 6.

Informaţia este preluată de pe un server Xiaomi, deci pare destul de veridică.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Xiaomi Redmi 15A 5G – smartphone low-cost cu ecran cu rată de refresh la 120Hz, baterie de 6300 mAh şi 6 ani de suport software

Xiaomi a lansat un nou smartphone low-cost, unul care va genera volume frumoase pentru producătorul chinez. Acesta se numeşte Xiaomi Redmi 15A 5G şi a fost prezentat oficial în India.

Faimoasa interfaţă MIUI a celor de la Xiaomi a fost închisă definitiv (suportul oficial pentru aceasta s-a încheiat pe 24 martie 2026)

MIUI a fost lansat în august 2010, iar iniţial acesta a fost distribuit ca ROM personalizat pentru smartphone-uri cu Android (pe atunci Xiaomi nu producea telefoane).

Ştiaţi că puteţi cumpăra din România un smartphone best buy de la Xiaomi cu baterie de 8500 mAh (3 zile de autonomie), cu valenţe de gaming şi cu ecran luminos, la puţin peste 2000 lei?

Bănuiesc că aţi observat că toate smartphone-urile lansate în China în ultima perioadă vin cu baterii generoase, în general peste 6500 – 7000 mAh. Tehnologia siliciu-carbon a fost mult rafinată de producătorii chinezi, astfel că noile generaţii de device-uri beneficiază de autonomii din ce în ce mai bune.