Cool1 – cel mai nou smartphone LeEco şi Coolpad a fost lansat oficial

/
/
16 aug. 16
/

În urmă cu câteva zile vă scriam că LeEco a devenit acţionar majoritar al grupului chinez Coolpad şi că se pregătesc să lanseze împreună un prim smartphone. Acesta tocmai ce a fost lansat sub denumirea simplă de Cool1.

Cool1 este un telefon mid-range cu valenţe premium, este construit în totalitate din metal şi dispune de un pachet hardware complet: display de 5.5 inci cu rezoluţie FullHD, procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 652, 3 / 4 GB RAM, 32 / 64 GB spaţiu de stocare, cameră foto duală de 13 megapixeli, conectivitate dual-sim 4G, port USB Type-C, scanner de amprente şi o baterie de 4060 mAh. La capitolul software regăsim Android 6.0.1 Marshmallow peste care a fost aplicată interfaţa EUI 5.6.

Cool1

Poate cea mai interesantă caracteristică este dată de camera foto duală de 13 megapixeli. Coolpad şi LeEco afirmă că tehnologia utilizată pe Cool1 face parte din cea de-a doua generaţie şi obţine rezultate similare precum cele existente pe Huawei P9. Ei denumesc prima generaţie de cameră foto duală acel duet format dintr-un senzor normal + senzor pentru calculul adâncimii de focus, în timp ce a doua generaţie este formată dintr-un senzor color şi unul monocrom, de aici un plus de luminozitate în fotografiile low-light. În cifre, această ultimă generaţie poate obţine imagini cu până la 20% mai clare şi mai luminoase şi cu până la 8% mai puţin zgomotoase.

Chiar dacă păstrează un design specific LeEco, Cool1 este un smartphone frumos, elegant, plăcut ochiului. Personal îmi place, iar dacă luăm în calcul şi preţul am putea spune că este un competitor serios pentru Xiaomi Redmi Pro:

  • Cool1 cu 3 GB RAM + 32 GB spaţiu de stocare va costa 166 dolari;
  • Cool1 cu 4 GB RAM + 32 GG spaţiu de stocare va costa 226 dolari;
  • Cool1 cu 4 GB RAM + 64 GB spaţiu de stocare va costa 256 dolari.

Cool1 34

Specificaţii complete pentru Cool1:

  • ecran IPS de 5.5 inci cu rezoluție FullHD (1920 x 1080 pixeli) protejat cu sticlă curbată 2.5D;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 652 de tip octa-core, Adreno 510 GPU, 3 / 4 GB de memorie RAM de tip LPDDR3, 32 / 64 GB spațiu de stocare eMMC5.1;
  • Android 6.0.1 Marshmallow cu interfaţa EUI 5.6;
  • 4G LTE, VoLTE, dual-sim (2 x nanoSIM), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, bluetooth 4.1, GPS, GLONASS, jack de 3.5 mm, USB Type-C, scanner de amprentă cu timp de răspuns de 0.15 secunde;
  • cameră foto duală de 13 megapixeli (senzor monocrom + senzor color), flash dual-LED, deschidere f/2.0, PDAF, filmare 4K + slow motion la 720p cu 120 fps şi cameră frontală de 8 megapixeli cu deschidere f/2.2;
  • baterie de 4060 mAh cu tehnologie de încărcare rapidă, 8.2 mm grosime şi 167 g. greutate.
Sursa: fonearena.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: Cool1, Coolpad, LeEco
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Camera gimbal de pe HONOR Robot Phone costă cât o treime din preţul de vânzare a smartphone-ului

HONOR a lansat recent în China un smartphone vizionar, unul care a atras deja atenţia utilizatorilor la nivel global. Acesta se numeşte HONOR Robot Phone, iar colegul meu Emil a fost până în China pentru a-l vedea la lucru şi a realiza un material cuprinzător pentru comunitatea gadget.ro.

Vânzările de smartphone-uri în Europa sunt în cădere liberă, iar europenii par a-şi reduce încrederea în producătorii chinezi (Apple şi Samsung au crescut considerabil)

Piaţa de smartphone-uri din Europa trece printr-o mică corecţie, vânzările din ultimele lunii fiind într-o cădere vizibilă. Preţurile din ce în ce mai mari, cât şi contextul macroeconomic dificil, par a spune europenilor că schimbarea telefonului din dotare nu mai este o prioritate şi decizia mai poate aştepta.

Primele detalii pentru HUAWEI Pura X View sau cum arată un smartphone cu display lat și nepliabil… (aspect 16:9.5)

A apărut cumva din neant un format nou de smartphone-uri - ecrane late și nepliabile, să zic așa. Și bineînțeles că HUAWEI este prima companie ce anunță un astfel de produs.