Dacă primeşti fizic factura de la DIGI, află că din februarie 2026 vei plăti un tarif suplimentar pentru emiterea şi transmiterea sa

Retelistica
/
/
12 feb. 26
/

DIGI a făcut în ultima perioadă numeroase eforturi pentru a convinge abonaţii să treacă pe factura electronică (prin aplicaţie, site, mail etc.), deoarece emiterea şi transmiterea facturii fizice generează nişte costuri suplimentare pentru companie (şi nu este nici o metodă prietenoasă cu mediul înconjurător).

În contextul în care operatorul român a confirmat deja oficial că nu va scumpi abonamentele la niciun serviciu (am detaliat aici), compania se vede nevoită să introducă un tarif suplimentar care să acopere costurile legate de emiterea şi transmiterea facturii pe suport de hârtie.

Astfel că, începând cu 1 februarie 2026, orice abonat DIGI care rămâne fidel facturii fizice, va trebui să achite în plus un tarif de 2 lei / lună (se aplică exclusiv pentru acoperirea costurilor de tipărire și distribuție ale documentului fizic).

Nu ştiu dacă printre voi, cei care ne citiţi, mai există cineva care primeşte factura pe suport de hârtie, însă dacă da, vă recomand să treceţi pe factura electronică (aceasta este gratuită, se poate primi pe mail sau se poate accesa oricând, foarte simplu, în contul de abonat). Mai multe detalii despre plata online puteţi găsi şi pe digi.ro/plata-online.

Ştiu că cei mai afectaţi de această decizie vor fi abonaţii mai în vârstă, aceştia făcând parte din categoria celor care nu se pricep să utilizeze tehnologia în viaţa de zi cu zi (mare parte dintre ei nu ştiu nici ce este acela un mail).

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Piaţa de comunicaţii electronice din România are un singur lider la final de 2025, iar acesta se numeşte DIGI (cotele de piaţă pur şi simplu distrug concurenţa)

ANCOM publică de 2 ori pe an situaţia pieţei de comunicaţii electronice din România: prima raportare o face la jumătatea anului şi a doua raportare la final de an. În urmă cu doar câteva ore a fost publicată de către ANCOM situaţia aferentă la final de 2025.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.

După o perioadă dificilă, cu ceva scandaluri, DIGI revine puternic în Belgia şi îşi va vinde serviciile prin compania naţională de servicii poştale din această ţară

În urmă cu aproape o lună vă scriam că operatorul român DIGI are ceva probleme în Belgia, ţară unde este acuzat în continuare că a instalat fibră optică fără autorizaţii.