factura
Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)
La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.
Pentru a încuraja plata online a facturilor, DIGI România pune la bătaie ca premiu o maşină (iată ce trebuie să faceţi şi care este modelul pe care îl puteţi câştiga)
Pe 28 mai vă scriam că DIGI România a încheiat contractul de colaborare cu PayPoint şi încearcă acum mutarea a cât mai multor plăţi în mediul online.
Orange, Vodafone şi Telekom ar putea fi obligate în curând să se raporteze la cursul BNR în emiterea facturilor (ar putea dispărea astfel cursurile de schimb uriaşe din prezent)
În august 2025 am publicat un articol în care am explicat la ce curs de schimb valutar se raportează operatorii telecom din România atunci când emit facturile. Am aflat atunci că:
Dacă primeşti fizic factura de la DIGI, află că din februarie 2026 vei plăti un tarif suplimentar pentru emiterea şi transmiterea sa
DIGI a făcut în ultima perioadă numeroase eforturi pentru a convinge abonaţii să treacă pe factura electronică (prin aplicaţie, site, mail etc.), deoarece emiterea şi transmiterea facturii fizice generează nişte costuri suplimentare pentru companie (şi nu este nici o metodă prietenoasă cu mediul înconjurător).
După ce Digi Energy mi-a transmis că de la 1 iulie aproape îmi va dubla factura, m-am mutat la Hidroelectrica (procesul de schimbare furnizor este rapid şi destul de simplu)
La ultima factură primită de la Digi Energy am fost informat că începând cu data de 1 iulie (dată de la care dispare plafonarea impusă de stat) cheltuiala mea cu energia electrică se va dubla.
Digi a lansat opţiunea de transmitere a facturii prin SMS
Până de curând abonaţii Digi îşi puteau primi facturile sub trei forme: