Dacia Bigster are şansa de a deveni „Maşina Anului 2026 în Europa”

gAuto
/
/
31 oct. 25
/

Dacia Bigster este o maşină apreciată în toată Europa, în unele ţări câştigând deja câteva premii locale. Doar că evoluţia această favorabilă poate ajunge la un alt nivel, modelul autohton având şansa de a deveni „Maşina Anului 2026 în Europa”.

Organizatorii competiţiei „Maşina Anului în Europa” au anunţat cele 7 maşini finaliste de anul acesta, iar printre modelele alese se află şi Dacia Bigster. Juriul format din 60 de membrii din 23 de ţări europene a decis că pentru acest premiu trebuie să lupte:

  • Dacia Bigster;
  • Kia EV4;
  • Renault 4;
  • Skoda Elroq;
  • Mercedes-Benz CLA;
  • Fiat Grande Panda;
  • Citroen C5 Aircross.

Marele câştigător va fi anunţat pe 9 ianuarie în cadrul Salonului Auto Internaţional de la Bruxelles.

Anul trecut şi Dacia Duster a ajuns în aceeaşi fază a competiţiei, însă aceasta a terminat abia pe locul al cincilea. Sperăm ca Dacia Bigster să aibă mai mult succes, deşi se observă o oarece tendinţă de a acorda acest premiu doar maşinilor electrice sau celor ce dispun şi de o versiune electrică (Dacia Bigster nu are din păcate o astfel de opţiune).

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.