Grupul Stellantis va lansa în Europa un SUV electric sub marca Opel, proiectat şi creat în Germania, fabricat cu tehnologie din China şi asamblat în Spania

gAuto
/
/
8 mai 26
/

În toamna anului trecut existau ceva zvonuri legate de o mişcare tip rebadge între Leapmotor şi Opel în Europa. Pentru cei care nu ştiu, procesul de rebadge nu este deloc nou în industria auto, ba chiar este unul utilizat cu succes de foarte, foarte mulţi ani. Prin acest rebadge, un producător auto vinde acelaşi model de maşină sub alt nume sau chiar sub altă marcă (pot exista şi mici modificări la nivel echipare şi de design).

La jumătate de an distanţă avem şi o informare oficială în acest sens, doar că nu vorbim de un rebadge, ci de o maşină nouă.

Grupul Stellantis a luat decizia ca cei de la Opel şi Leapmotor să dezvolte un SUV de segment C electric pentru Europa. Acest viitor model va fi comercializat sub marca Opel, proiectat şi creat în Germania, fabricat cu tehnologie din China şi asamblat în Spania (la uzina din Zaragoza).

„Noul nostru SUV va fi proiectat și creat de Opel la Rüsselsheim și dezvoltat de echipele noastre din Germania și China. Parteneriatul cu Leapmotor ne-a permis să reducem durata de dezvoltare la mai puțin de doi ani. Astfel, Opel va face un pas înainte în producerea de vehicule electrice atractive, accesibile și de ultimă generație pentru clienții noștri.”, a declarat Florian Huettl, directorul general Opel.

Viitorul SUV electric Opel ar trebui să ajungă pe pieţele europene, adică şi în România, în 2028.

Sursa: automarket.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

OMV Petrom a ajuns la o reţea de peste 1000 de staţii de încărcare a maşinilor electrice în România

Încă de anul trecut am aflat că OMV Petrom are un plan ambiţios pentru România şi intenţionează ca până în 2030 să ajungă la peste 5000 de staţii de încărcare a maşinilor electrice în ţara noastră.

Care este principalul motiv pentru care un român nu alege o maşină electrică în 2026?

Recent am făcut câteva schimbări în viaţa profesională, iar de câteva luni pot spune că am o activitate cu mai multe implicări în domeniul auto. În tot acest timp am intrat în contact cu foarte mulţi oameni, am discutat speţe şi speţe, am omis păreri şi păreri şi pot spune că deşi există mai multe…

1 maşină din 4 vândute în 2026 la nivel global va fi electrică (un record pentru segment)

Ştiu că mulţi oameni au o oarecare reţinere în a face pasul către maşini electrice, însă se pare că trecerea naturală către această motorizare se întâmplă la nivel global, iar 2026 va fi unul al recordurilor.