În timp ce caută o ţară din Europa pentru noua sa fabrică de maşini electrice, producătorul auto chinez Geely îşi va anunţa intrarea oficială pe piaţa din România pe 20 septembrie

/
/
12 sept. 24
/

Sunt sigur că pentru foarte mulţi dintre voi numele Geely nu reprezintă o noutate şi spun asta pentru că producătorul chinez este cunoscut la noi în comunitate din cel puţin două – trei perspective:

Pentru marea masă, da, Geely este un nume nou, însă cu siguranţă vom auzi mult mai multe despre companie în perioada imediat următoare:

  • în primul rând pentru că în foarte scurt timp va intra oficial în România. Evenimentul de lansare a mărcii în ţara noastră va avea loc pe 20 septembrie, iar colegul meu Emil va participa din partea gadget.ro pentru a vă aduce mai multe detalii. Prea multe nu cunoaştem, decât că prima maşină disponibilă în ţara noastră va fi Geely Coolray;
  • în al doilea rând pentru că Geely caută să construiască o nouă fabrică de maşini electrice în Europa, iar în momentul de faţă mai multe ţări sunt analizate (sursele iniţiale spuneau că Polonia s-ar afla în discuţii mai avansate, însă se pare că lucrurile nu evoluează chiar atât de bine). Nu ştiu dacă România se află printre opţiuni, însă cred că reprezentanţii statului au ceva experienţă în a oferi diverse facilitatăţi industriei auto, astfel că nu ne rămâne decât să sperăm.

Deci, da, Geely Auto, în curând în România. Revenim cu noi detalii.

Sursa foto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Hyundai a prezentat oficial primele imagini cu noua generaţie Hyundai Tucson (când ajunge în România?)

Hyundai Tucson este unul dintre cele mai apreciate SUV-uri din România, acesta fiind prezent mai tot timpul în topul vânzărilor din ţara noastră în segmentul său de piaţă.

Industria auto germană în cădere liberă, în doar 12 luni ieşind din sistem peste 42.300 de angajaţi

Industria auto germană trece printr-o criză aproape existenţială şi spun asta tocmai pentru că nu vorbim despre o simplă scădere a vânzărilor, ci despre o pierdere accentuată de competitivitate globală.

Un studiu suedez surprinde şi spune că degradarea bateriilor de pe maşinile electrice este mult mai lentă decât ne-am aştepta (extrem de puţine au atins degradare sub 80%)

Cei ce intenţionează să cumpere o maşină electrică se gândesc în primul şi în primul rând la bateria utilizată (tehnologie, autonomie, garanţie, viteza de degradare etc.). Acest lucru este cât se poate de normal în contextul în care bateria este cea mai importantă piesă din această nouă categorie de autovehicule.