Început timid pentru piaţa auto de maşini noi din România, numărul înmatriculărilor din ianuarie fiind în scădere an pe an

gAuto
/
/
5 feb. 25
/

Credem sau nu, prima lună din 2025 a trecut deja, astfel că au apărut şi primele date pentru piaţa auto de maşini noi.

În luna ianuarie au fost înmatriculate 11.920 maşini noi, în scădere cu 6.38% an pe an. Topul 10 la nivel de marcă arată similar cu 2024:

  • Dacia – 4010 unităţi;
  • Toyota – 948 unităţi;
  • Skoda – 892 unităţi;
  • Volkswagen – 838 unităţi;
  • Renault – 726 unităţi;
  • Hyundai – 677 unităţi;
  • Mercedes – 487 unităţi;
  • Ford – 460 unităţi;
  • BMW – 447 unităţi;
  • Suzuki – 354 unităţi.

Observ că Hyundai are un start ceva mai leneş în 2025, în timp ce Dacia a plecat „ca din tun”, cota de piaţă fiind peste cea de anul trecut.

Sigur că este încă prea devreme pentru a concluziona ceva, iar începutul acesta timid poate fi pus şi pe seama lipsei de informaţii legate de viitorul program Rabla. Poate unii români aşteaptă să vadă ce va propune guvernul pentru 2025, mai ales că cel puţin în categoria electricelor ne aşteptăm la tichete mai mari. Sper ca luna aceasta să primim mai multe informaţii în acest sens.  

Sursa: acarom.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Oliver Blume, şeful grupului Volkswagen, cere de urgenţă introducerea de taxe vamale mai mari pentru maşinile PHEV fabricate în China

Oliver Blume, şeful grupului Volkswagen, cel care nu prea mai are multe de pierdut ţinând cont de situaţia precară a gigantului german, a ieşit recent în spaţiul public pentru a pune presiune pe Comisia Europeană.

România ar putea introduce în premieră acciza dinamică în benzinării (valoare acesteia poate să scadă cu până la 25%, atunci când cresc preţurile carburanţilor)

Preţurile carburanţilor au luat-o din nou razna în ultimele zile, pe fondul a două mari evenimente cu impact pentru ţara noastră:

Piaţa auto chineză a ajuns să fie haotică şi absurdă, în prima jumătate a anului 2026 lansându-se oficial peste 650 de modele noi şi facelift-uri (o medie de peste 3,6 modele / zi)

Foarte mulţi apreciază la chinezi viteza de schimbare, trecerea de la o generaţie la alta realizându-se într-un timp foarte scurt, greu de reprodus de restul producătorilor occidentali.