iPhone 6 va sosi şi într-o variantă de 4.7 inci?

/
/
8 mai 14
/

Cererea mare de smartphone-uri cu ecrane de peste 4.3 – 4.5 inci le-a pus gând rău celor de la Apple care s-au limitat până acum la telefoane cu ecrane de maxim 4 inci. Astfel, Apple se pare că se conformează cererii şi va lansa anul acesta şi o variantă iPhone cu o diagonală de 4.7 inci.

În acest sens avem şi o confirmare neoficială făcută de către taiwanezii de la Industrial and Commercial Times care afirmă că furnizorul Pegatron a primit luna aceasta o comandă din partea Apple pentru display-uri cu diagonala de 4.7 inci. Pegatron este al doilea mare furnizor Apple după Foxconn şi va produce anul aceste peste 50 de milioane de unităţi iPhone, atât versiuni mai vechi precum iPhone 4S şi iPhone 5C, cât şi noul iPhone 6 în varianta de 4.7 inci (15% din totalul comenzilor).

Conform zvonurilor existente la ora actuală, iPhone 6 va fi lansat în luna septembrie a acestui an.

apple-iphone6

Categorii: Apple, Smartphone
Cuvinte cheie: apple, Foxconn, iphone 6, Pegatron
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Vânzările de smartphone-uri în Europa sunt în cădere liberă, iar europenii par a-şi reduce încrederea în producătorii chinezi (Apple şi Samsung au crescut considerabil)

Piaţa de smartphone-uri din Europa trece printr-o mică corecţie, vânzările din ultimele lunii fiind într-o cădere vizibilă. Preţurile din ce în ce mai mari, cât şi contextul macroeconomic dificil, par a spune europenilor că schimbarea telefonului din dotare nu mai este o prioritate şi decizia mai poate aştepta.

Apple Watch Series 12 va sosi într-un material de carcasă ce a lipsit în ultimii 7 ani

Pe platforma X a fost avansat un zvon legat de carcasa smartwatch-urilor Apple Watch Series 12 - ce vor fi prezentate alături de noile iPhone-uri în septembrie 2026.

Primele detalii pentru HUAWEI Pura X View sau cum arată un smartphone cu display lat și nepliabil… (aspect 16:9.5)

A apărut cumva din neant un format nou de smartphone-uri - ecrane late și nepliabile, să zic așa. Și bineînțeles că HUAWEI este prima companie ce anunță un astfel de produs.