Lenovo este lider pe piaţa PC-urilor din România pe anul fiscal ce s-a încheiat, în timp ce Samsung este lider pe tablete pe primul trimestru din 2023

/
/
25 mai 23
/

România este o ţară mică pentru mulţi producători, de aceea observăm că multe produse nu ajung pe canal oficial şi la noi.

Chiar şi aşa avem jucători importanţi în ţara noastră, unii ce au cote impresionante şi la nivel global.

Pentru anul fiscal aprilie 2022 – martie 2023 avem o statistică interesantă pentru piaţa de PC-uri (laptopuri şi desktop-uri) şi cea de tablete. Datele sunt cele oferite de IDC, iar statistica se referă la cota de piaţă a celor mai importanţi producători.

Piaţa de PC-uri din România (an fiscal 2023):

🔵 Lenovo – 23.3%;

🔵 ASUS – 21.4%;

🔵 HP – 20.2%;

🔵 Dell – 10.5%.

În ceea ce privește piața de tablete, avem statistica pentru primul trimestru al anului curent, cifrele fiind și de această dată cele oferite de IDC.

Piaţa de tablete din țara noastră (Q1 2023):

🟢 Samsung – 23.3%;

🟢 Lenovo – 21.5%;

🟢 Apple – 21.4%;

🟢 Allview – 8%;

🟢 Xiaomi – 8%.

Observaţi că în ambele categorii se duce o luptă acerbă pentru primul loc, diferenţa între primele trei clasate fiind destul de mică. Numitorul comun în cele două clasamente este Lenovo, companie care în ultima perioadă a adus device-uri cu raport calitate-preţ foarte bun.

Update: Am primit și cifrele pentru întreg anul fiscal 2023 (Q2, Q3 și Q4 2022 + Q1 2023) referitoare la piața de tablete din România, iar ele arată astfel, conform IDC:

🟢 Lenovo – 34.4%;

🟢 Apple – 17.5%;

🟢 Samsung – 15.9%;

🟢 Vonino – 5.4%;

🟢 Allview – 4.8%;

🟢 Huawei – 4.7%;

🟢 Alții – 17.3%.

Sursa: hotnews.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Smart TV Samsung Micro RGB 65R95H – review (Aproape OLED la calități, dar fără riscurile asociate unui panou cu diode organice)

Am luat deja un prim contact cu seria de televizoare Micro RGB de la Samsung și v-am adus câteva prime impresii desprea acesta, precum și despre întreaga gamă pregătită de gigantul sud-coreean pentru anul în curs. Acum am ocazia de a prezenta pe larg cel mai performant model de televizor Samsung Micro RGB, mai precis…

Un amendament introdus de Comisia Europeană schimba radical regulile pentru smartphone-uri şi tablete (acestea nu vor mai trebui să aibă baterii uşor de înlocuit din 2027)

Comisia Europeană a votat în 2023 o directivă care prevede ca din februarie 2027 toate device-urile portabile să aibă baterii uşor detaşabile, adică unele care să poată fi simplu de înlocuit chiar de către utilizatori.

Huawei mulţumeşte Statelor Unite ale Americii pentru restricţiile impuse în 2019 (fără acestea, industria de semiconductori din China nu ar fi progresat la fel de mult)

Încă din perioada 2019 – 2020 am spus că restricţiile agresive impuse de Statele Unite ale Americii nu vor face decât să ambiţioneze şi mai multe companiile chineze afectate, iar acestea din urmă, susţinute pragmatic de stat, vor reveni în câţiva ani mai puternice.