Dacia a câştigat Raliul Dakar, iar acum marca românească anunţă închiderea proiectului Dacia Sandriders la final de sezon

gAuto
/
/
12 feb. 26
/

2025 a fost primul an în care echipa Dacia Sandriders a participat în întreg campionatul mondial de Rally Raid. Cea mai dificilă etapă este și cea mai cunoscută din această competiție, iar numele său este simplu, Raliul Dakar.

Anul trecut echipa Dacia a terminat Raliul Dakar pe locul doi, iar anul acesta, mai exact luna trecută, Dacia Sandriders a câştigat prin echipajul format din pilotul Nasser AlAttiyah și copilotul Fabian Lurquin. Toată lumea a savurat performanţa, ba chiar Nasser AlAttiyah spunea, printre altele, că „Sunt convins că anul viitor vom lupta pentru a avea trei Dacia Sandriders pe podium.”

Din păcate acest lucru nu se va mai materializa, deoarece Dacia a confirmat oficial retragerea şi închiderea proiectului Dacia Sandriders la finalul acestui sezon. „Acest program ne-a permis să testăm tehnologii în condiții extreme, să consolidăm identitatea mărcii și să accelerăm înțelegerea soluțiilor cu emisii reduse de carbon, cum ar fi combustibilii sustenabili. Astăzi, într-un mediu auto solicitant care necesită alegeri strategice clare, Dacia trebuie să valorifice lecțiile învățate din această aventură. Prin urmare, marca își va reorienta eforturile asupra activității sale principale, cu ambiția de a continua să ofere vehicule robuste, esențiale și accesibile.” au declarat oficialii Dacia.

Actuala echipă va duce la bun sfârşit sezonul 2026 de Rally Raid, adică va mai participa la Raliul Portugaliei, Raliul Argentinei, Raliul Marocului și Abu Dhabi Desert Challenge.

Sursa: profit.ro

Categorii: gAuto
Cuvinte cheie: campion, Dacia, Dakar, Sandrider
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini ce tip de baterie ar alege pentru o maşină electrică pentru un ciclu de utilizare de 8 – 10 ani (LFP sau NMC)

Am revenit cu un nou articol „I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini…”, unele prin intermediul cărora aflăm ce păreri au cele două AI-uri despre diverse subiecte de interes general.

Mai multe ţări africane vor să interzică maşinile cu motoare termice pentru a le înlocui cu cele electrice (şi totul pe repede înainte, mai devreme decât Uniunea Europeană)

În 2024 vă scriam un articol despre Etiopia, prima ţară din lume care a interzis prin lege vânzarea de maşini noi cu motoare termice. În mod surprinzător pentru Etiopia justificarea nu a fost una ecologică, ci economică. Etiopia a importat în 2023 combustibil fosil de 6 miliarde de dolari, iar ţara avea un deficit mare…

TOP 10: Cei mai mari producători auto din lume în 2025 după numărul de maşini livrate

Piaţa auto globală se transformă, dinamica actuală fiind una cu adevărat impresionantă. 2025 a fost un an în care s-au întâmplat multe, însă două evenimenite au fost marcante pentru industrie: