Netflix vrea să blocheze urgent account sharing-ul după rezultatele slabe din primul trimestru al anului

/
/
22 apr. 22
/

Netflix a anunţat rezultatele financiare din primul trimestru al anului. Chiar dacă veniturile au crescut cu aproximativ 10% până la 7.87 miliarde de dolari, pentru prima oară de foarte mult timp Netflix a pierdut abonaţi.

În primele trei luni ale anului Netflix a pierdut 200.000 de abonaţi, iar pentru următoarele trei luni estimările sunt şi mai pesimiste – minus 2 milioane de abonaţi. Aceste cifre au venit ca un şoc pe bursă, Netflix pierzând în doar câteva ore peste 56 de miliarde de dolari capitalizare bursieră.

Reprezentanţii companiei pun aceste scăderi pe seama încheierii pandemiei COVID-19, concurenţa din ce în ce mai agresivă, creşterea preţurilor practicată în anumite ţări şi chiar războiul din Ucraina.

Chiar dacă aceste justificări sunt importante, se pare totuşi că cele mai multe pierderi vin din aşa numitul fenomen de account sharing (împărţirea contului). Se pare că peste 100 de milioane de oameni folosesc în prezent conturile altora pentru a viziona conţinut Netflix, iar compania vrea să stopeze cât mai curând acest fenomen.

Netflix vrea să blocheze folosirea profilurilor în alte gospodării. Compania susţine că are capacitatea de a face acest lucru, iar pentru a oferi în continuare acces şi în afara locuinţei titularului, va implementa o funcţie denumită “Extra Member” ce va permite crearea unor conturi secundare cu user şi parolă ce vor fi asociate cu contul principal. Aceste conturi secundare vor fi taxate suplimentar şi vor fi limitate la un maxim de două / cont principal.

O altă sursă de monetizare ar putea fi şi introducerea de abonamente mai ieftine, dar cu reclame. Această soluţie se află încă într-o fază incipientă de testare, însă prin 2023 ar putea deveni o variantă pentru companie.

Sursa: androidauthority.com
Categorii: Software
Cuvinte cheie: account sharing, netflix
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Electronic Arts nu doar că te va pune în continuare să dai bani frumoşi pe jocurile sale, dar vei primi şi reclame din belşug în gameplay

Mi se pare că companiile din tehnologie au intrat într-o fază extrem de agresivă de a genera din ce în ce mai multe venituri, orice produs sau serviciu fie este mai scump, fie este plin de reclame.

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17 (iată tot ce trebuie să cunoşti despre cea mai nouă iteraţie Android)

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17, cea pe care o vom primi pe device-uri de acum înainte. Aceasta va fi disponibilă pentru început doar pe smartphone-urile din seria Google Pixel, urmând ca în perioada următoare, fiecare producător să revină cu un roadmap adecvat modelelor sale.