Noua Dacia Sandero a intrat în lupta pentru titlul de Maşina Anului 2021 în Europa

/
/
30 dec. 20
/

Reprezentanţii Car of the Year au anunţat maşinile eligibile pentru titlul de Maşina Anului 2021 în Europa. Au fost admise în total 29 de automobile, printre acestea regăsindu-se şi noua Dacia Sandero.

A treia generație Dacia Sandero ar putea intra în rândul celor mai importante automobile din Europa, dacă jurnaliștii care fac parte din juriul celebrului concurs Car of the Year îi vor acorda suficiente puncte. Sandero a fost inclus în rândul celor 29 de modele care au fost lansate în 2020 și sunt disponibile pe cel puțin 5 piețe europene.

Cei 60 de jurnaliști care fac parte din juriu au avut ocazia să testeze cele 29 de automobile eligibile, astfel că pe 8 ianuarie vor fi anunțate voturile acestora, pe baza cărora vor fi desemnate cele 7 autoturisme nominalizate în etapa finală. Apoi, pe 1 martie 2021, va fi anunțat automobilul care va deține titlul de Maşina Anului 2021 în Europa.

Anul trecut premiul a fost câştigat de Peugeot 208 cu 281 de puncte.

Iată care sunt cei 29 de nominalizaţi pentru actuala ediţie:

  1. Audi A3;
  2. BMW 2 Gran Coupé;
  3. BMW 4-series;
  4. Citroën C4;
  5. Cupra Formentor;
  6. Dacia Sandero;
  7. Fiat New 500;
  8. Ford Explorer;
  9. Ford Kuga;
  10. Honda e;
  11. Honda Jazz;
  12. Hyundai i10;
  13. Hyundai i20;
  14. Hyundai Tucson;
  15. Kia Sorento;
  16. Land Rover Defender;
  17. Mazda MX-30;
  18. Mercedes-Benz GLA;
  19. Mercedes-Benz GLB;
  20. Mercedes-Benz GLS;
  21. Mercedes-Benz S-Class;
  22. Peugeot 2008;
  23. Polestar 2;
  24. Seat Leon;
  25. Škoda Octavia;
  26. Toyota Mirai;
  27. Toyota Yaris;
  28. Volkswagen Golf;
  29. Volkswagen ID.3.
Sursa: profit.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Geely, brand prezent oficial şi în România, a omologat şi a testat cu succes prima baterie LFP din lume ce a depăşit 1000 kW putere de încărcare pe o maşină electrică

Aşa cum vă spuneam într-un articol anterior, începând cu data de 1 iulie 2026 în China a intra în vigoare aşa numita lege „Electric vehicles traction battery safety requirements.” Noile generaţii de baterii trebuie să treacă o serie de teste extrem de dure legate de: supradescărcare, supraîncărcare, scurtcircuit extern, încălzire, cicluri de temperatură, compresie, siguranță…

Audi vrea să se întoarcă la origini şi promite de acum înainte ecrane mai mici, butoane mai multe şi materiale mai calitative

Pentru a reduce costurile de producţie, producătorii auto au redus în ultima perioadă calitatea materialelor folosite la interior, iar acest lucru îl observăm din ce în ce mai des, chiar şi la modelele mai scumpe.

În curând cine nu îşi va plăti amenda rutieră, va rămâne fără permis de conducere

Nu de puţine ori am auzit prin târg că foarte mulţi români nu îşi plătesc amenzile doar pentru că oricum nu au nimic pe numele lor, iar propririle pe cont sunt egale cu zero.