Numărul de abonamente de telefonie mobilă a depăşit pentru prima dată numărul cartelelor prepay active

/
/
18 mai 17
/

Deşi majoritatea operatorilor telecom adoptă oferte mai generoase pe cartelele prepay, acestea pierd în popularitate, iar la sfârşitul anului 2016 au fost pentru prima oară în istoria telefoniei mobile din România mai puţine cartele prepay active decât abonamente.

Conform statisticilor furnizate de ANCOM, la sfârşitul anului trecut în ţara noastră au fost 22.9 milioane de utilizatori activi de servicii de telefonie mobilă. Dintre aceştia 11.5 milioane deţineau abonamente (+8% comparativ cu 2015), iar 11.4 milioane deţineau cartele prepay (-9% comparativ cu 2015). Cred că un impact destul de mare l-a avut şi operatorul RCS & RDS cu ofertele sale de abonament aproape de nerefuzat.

În acelaşi raport al ANCOM am mai găsit şi alte statistici relevante pentru piaţa de telefonie mobilă şi fixă din România:

  • În 2016 un utilizator a vorbit în medie în fiecare lună 1 oră şi 4 minute prin intermediul reţelelor fixe şi 4 ore şi 17 minute prin cele mobile;
  • Rata de penetrare a cartelelor SIM active pentru serviciile de telefonie mobilă la nivelul populaţiei a atins o valoare de 116%, în timp ce pentru telefonie fixă aceasta a fost de doar 44%;
  • Traficul de voce pe telefonie mobilă a crescut cu 2% comparativ cu 2015, ajungându-se la un număr total de 70.6 miliarde de minute consumate, în timp ce pe telefonie fixă acesta a scăzut cu 15%;
  • Numărul total de SMS-uri a scăzut în 2016 cu 10% comparativ cu anul anterior, până la 18 miliarde de mesaje;
  • Durate medie a unui apel pe telefonie mobilă a fost de 2 minute şi 37 secunde / utilizator, iar numărul de SMS-uri trimise au fost în medie 67 / utilizator;
  • Traficul de voce în roaming internaţional a crescut în 2016 cu 56%, ajungându-se la un număr de 1.6 miliarde de minute vorbite;
  • Numărul de linii de acces pe telefonie fixă a scăzut cu 4%, ajungându-se la un total de 4.1 milioane de linii.
Sursa: ancom.org.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De ce cred că noul acţionar majoritar al grupului Vodafone ar putea relansa activitatea din România (o concurenţă mai agresivă pentru Orange şi Digi Mobil nu ar strica)

Probabil aţi citit în ultimele ore că grupul britanic Vodafone are un nou acţionar majoritar, un om de afaceri francez ce a cumpărat 16,21% din capital pentru aproape 6 miliarde de dolari (5,95 miliarde de dolari mai exact). Vorbim despre Xavier Niel, fondatorul şi acţionarul principal al grupului de telecomunicaţii Iliad.

Am primit prima factură DIGI cu tarifele raportate la euro (iată cu cât am plătit mai mult comparativ cu luna trecută)

Cred că toată lumea a aflat deja că începând cu 27 mai 2026 DIGI îşi raportează partea comercială din România în euro. Această dată însă s-a aplicat doar pentru clienţii noi, pentru cei existenţi, primele facturi cu raportare la euro au început să apară după 1 iulie 2026.

Adio, Telekom România şi rămas-bun, magenta! (ca drept omagiu, am scris o mică istorie a operatorului în ţara noastră)

Acesta este un articol scris cu mici urme de nostalgie, data de 30 iunie urmând a intra în istoria pieţei de teleomunicaţii din România ca fiind ultima zi de prezenţă oficială a Telekom în ţara noastră.