Primul smartphone al celor de la CMF (brand secundar Nothing) ar urma să fie un fel de Nothing Phone (2a) fără interfaţa Glyph şi fără NFC

/
/
21 mai 24
/

În vara anului trecut Nothing a lansat un al doilea brand, unul low-cost denumit simplu CMF. Acesta a lansat până în prezent doar accesorii ieftine, însă în curând va anunţa şi un smartphone.

Mai multe informaţii apărute în ultimele zile sugerează că primul telefon CMF va fi în realitate o variantă mai accesibilă a modelului Nothing Phone (2a), unul prezentat oficial în luna martie a acestui an.

Se pare că specificaţiile hardware vor fi aproape identice, la fel şi estetica, cu menţiunea că viitorul device CMF va veni cu un spate simplu, din plastic, fără interfaţa Glyph (acel set de luminiţe marcă înregistrată Nothing) şi fără conectivitate NFC (aici mi se pare că vorbim de o reducere de cost chiar aiurea, NFC-ul fiind un must have în 2024).

Primul smartphone CMF ar urma să fie lansat în iulie, iar preţul estimat ar urma să fie de aproximativ 250 – 270 dolari.

Specificaţii hardware posibile:

  • display OLED de 6.7 inch cu rezoluție 2412×1084 pixeli, rată de refresh la 120Hz;
  • procesor octa-core MediaTek Dimensity 7200 Pro dezvoltat pe 4nm, Mali-G610 MC4 GPU, 8 / 12 GB RAM și 128 / 256 stocare;
  • Android 14 cu interfaţa Nothing OS 2.5;
  • dual-sim, 5G SA/ NSA, Wi-Fi ax, bluetooth 5.3, fără jack de 3.5 mm, USB Type-C;
  • cameră foto duală cu senzor wide de 50 Megapixeli + senzor ultrawide, cameră foto cameră frontală de 32 Megapixeli cu f/2.4;
  • baterie de 5000 mAh cu încărcare la 45W.
Sursa: indiatoday.in
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Noile Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra şi Z Flip 8 ajung în oferta Digi Mobil (iată cât costă şi care este sistemul de rate disponibil)

Samsung a lansat oficial săptămâna aceasta trei noi smartphone-uri, toate din categoria pliabile. Le-am prezentat pe larg în trei articole separate astfel: