Producătorul auto chinez Xpeng ar fi interesat să cumpere în Europa o fabrică de la Volkswagen, deşi spune despre acestea că ar fi „puţin cam vechi”

gAuto
/
/
14 mai 26
/

Într-un articol de acum câteva zile vă spuneam că industria auto europeană este sub o presiune enormă, iar o soluţie pe termen scurt pare a fi cea de vânzare a fabricilor neprofitabile către producătorii auto chinezi.

Plecând de la acest context, aflăm din presa auto europeanăXpeng, unul dintre cei mai tehnologizaţi producători chinezi, poartă discuţii cu Volkswagen pentru achiziţia uneia dintre fabricile grupului german din Europa. Nu este clar care uzină este vizată, însă cel mai probabil vorbim fie de cea din Dresda, fie de cea din Osnabruck.

Interesant este că deşi această informaţie respectă direcţia actuală a pieţei auto, Elvis Cheng, şeful operaţiunilor Xpeng din Europa de Nord-Est, a declarat recent despre fabricile Volkswagen că sunt „puţin cam vechi”.

Xpeng fabrică deja anumite modele în Austria, la Graz. Folosind o strategie de tip „asset-light” (fabrica nu este a lor, este a austriecilor de la Magna Steyr), producătorul auto chinez asamblează Xpeng G6 (SUV Coupe), Xpeng G9 (SUV premium) şi Xpeng P7+ (sedan). Şi când zic asamblează, mă refer la faptul că Xpeng aduce kituri de componente din China, iar în Europa doar le pune cap la cap.

Se pare că producţia alocată fabricii din Austria este sub cerere, tocmai de aceea Xpeng mai are nevoie de încă o uzină pe bătranul continent.


Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Oliver Blume, şeful grupului Volkswagen, cere de urgenţă introducerea de taxe vamale mai mari pentru maşinile PHEV fabricate în China

Oliver Blume, şeful grupului Volkswagen, cel care nu prea mai are multe de pierdut ţinând cont de situaţia precară a gigantului german, a ieşit recent în spaţiul public pentru a pune presiune pe Comisia Europeană.

România ar putea introduce în premieră acciza dinamică în benzinării (valoare acesteia poate să scadă cu până la 25%, atunci când cresc preţurile carburanţilor)

Preţurile carburanţilor au luat-o din nou razna în ultimele zile, pe fondul a două mari evenimente cu impact pentru ţara noastră:

Piaţa auto chineză a ajuns să fie haotică şi absurdă, în prima jumătate a anului 2026 lansându-se oficial peste 650 de modele noi şi facelift-uri (o medie de peste 3,6 modele / zi)

Foarte mulţi apreciază la chinezi viteza de schimbare, trecerea de la o generaţie la alta realizându-se într-un timp foarte scurt, greu de reprodus de restul producătorilor occidentali.