Producătorul chinez BYD a recepţionat prima navă specializată în transportul de maşini electrice, aceasta având o capacitate maximă de 7000 de unităţi

/
/
17 dec. 23
/

BYD este unul dintre cei mai mari producători auto din China, compania fiind cunoscută la nivel global în special datorită maşinilor electrice cu preţuri competitive (este principalul rival al celor de la Tesla).

Pentru că expansiunea globală solicită eforturi logistice uriaşe, BYD are nevoie şi de nave de transport de dimensiuni generoase pentru a livra toate maşinile vândute. Pentru că cererea este mare, navele de transport actuale sunt limitate şi prea puţin specializate, astfel că BYD a solicitat şantierelor navale din China să îi construiască 10 nave Ro-Ro pentru maşini electrice.

Prima astfel de navă a fost recepţionată zilele acestea şi a fost botezată BYD Explorer 1. Se pare că aceasta este prima navă Ro-Ro din lume specializată în transportul de maşini electrice.

httpvh://youtu.be/p-7hi8d0oDc

BYD Explorer 1 are o capacitate de transport de până la 7000 de unităţi, vine cu o lungime de 200 de metri, o lăţime de 38 de metri şi dispune de o viteză de croazieră de 18.5 noduri (undeva la 34.3 kilometri / oră). Faţă de alte nave Ro-Ro normale, BYD Explorer 1 este echipată cu sisteme de monitorizare şi avertizare timpurie a oricărui pericol de incendiu la bord şi cu echipamente speciale de stingere a focului. Observaţi că se pune mare accent pe acest pericol în cazul maşinilor electrice.

Pentru ce care nu ştiu, navele Ro-Ro sunt cele destinate transportului de maşini, acestea având condiţii speciale de transport, cât şi rampe dedicate pentru urcare şi coborâre pe roţi.

După ce va primi toate cele 10 nave comandate, BYD va putea exporta în toată lumea peste 1 milion de maşini electrice pe an.

Sursa: autoevolution.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

MG4 EV Urban ce în China are un preţ de plecare de sub 10.000 de dolari, va ajunge pe canal oficial în România la un preţ de peste 30.000 de dolari

În septembrie 2025 cei de la MG lansau în China noua versiune a modelului electric MG4. Aceasta avea un preţ de plecare de sub 10.000 de dolari şi venea cu o baterie de 42.8 kWh.

Chinezii de la CATL anunţă lansarea bateriei 5C, una care promite să ofere o durată de viaţă mai mare decât cea a maşinii (până la 1.8 milioane de kilometri şi încărcare constantă fast charge)

Contemporary Amperex Technology Co. Ltd (CATL) este unul dintre cei mai mari producători globali de baterii pentru maşini electrice şi are ca parteneri nume importante din industria auto precum Tesla, BYD, Daimler, Toyota, BMW sau Volkswagen.

Dacia Spring a fost numită de Green NCAP drept cea mai eficientă maşină electrică din Europa din 2025

În 2019 cei de la EuroNCAP (oferă cunoscutele stele de siguranţă cu care unii producători se laudă prin prezentări) au lansat un nou proiect, unul care să arate utilizatorilor cât de prietenoase sunt maşinile noi cu mediul înconjurător.