Samsung ar putea introduce reclame în interfaţa One UI pe anumite smartphone-uri

/
/
9 iun. 20
/

Se pare că Samsung se gândeşte să introducă reclame în interfaţa One UI pe anumite smartphone-uri. Cel mai probabil ne referim la telefoanele mai ieftine, unele la care profitul companiei sud-coreene este mai redus.

Ideea nu este nouă, Xiaomi şi Realme (Oppo) practică deja o astfel de strategie, însă cele două branduri vin cu preţuri mult mai mici. În cazul Samsung există un echilibru totuşi între preţ / categorie / hardware, tocmai de aceea introducerea de reclame direct în interfaţă nu este văzută cu ochi prea buni.

Samsung testează introducerea acestor reclame cu versiunea One UI 2.5, o captură de ecran dovedind acest lucru. O reclamă apărută în lock screen obligă utilizatorul fie să o acceseze, fie să aştepte 15 secunde pentru a putea debloca telefonul şi a intra în meniul principal.

Interesant este că reprezentanţii Samsung s-au limitat în a spune că “nu comentează zvonurile sau speculaţiile”. Faptul că nu au negat această informaţie este echivalentul unei confirmări tacite din parte companiei sud-coreene, semn că reclamele în interfaţa One UI ar putea apărea pe unele device-uri încă din acest an.

Sursa: androidauthority.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Pentru a menţine un preţ competitiv, Samsung ar putea să nu aducă niciun upgrade important pe Samsung Galaxy S27 (ar putea exista chiar un mic downgrade la nivel de display)

Ce se întâmplă acum în lume pe piaţa de semiconductori este un adevărat coşmar de preţ şi chiar un coşmar logistic pentru producătorii de telefoane inteligente.

Electronic Arts nu doar că te va pune în continuare să dai bani frumoşi pe jocurile sale, dar vei primi şi reclame din belşug în gameplay

Mi se pare că companiile din tehnologie au intrat într-o fază extrem de agresivă de a genera din ce în ce mai multe venituri, orice produs sau serviciu fie este mai scump, fie este plin de reclame.