Samsung Galaxy A53 5G – noi randări detaliate şi câteva specificaţii posibile

/
/
8 dec. 21
/

Samsung a început deja procesul de actualizare a familiei Galaxy A (variante 5G) prin lansarea unuia dintre cele mai ieftine smartphone-uri 5G de pe piaţă – Samsung Galaxy A13 5G.

Vor mai urma în săptămânile următoare şi alte modele, precum Samsung Galaxy A33 5G, Galaxy A53 5G sau Galaxy A73 5G. În cazul Samsung Galaxy A53 5G avem parte de noi randări detaliate, unele care ne confirmă ideea estetică prezentă şi pe celelalte modele.

Noul smartphone mid-range al celor de la Samsung va avea un ecran cu margini destul de mici şi cameră selfie tip bulină poziţionată central şi un ansamblu foto format din 4 senzori + flash LED încadrat într-un modul dreptunghiular cu colţuri rotunjite. Se pare că nu vom avea jack audio de 3.5 mm, iar scannerul de amprentă pare a fi integrat în display.

La nivel de specificaţii hardware am putea găsi:

  • display AMOLED de 6.5 inci cu rezoluţie FullHD+ şi rată de refresh de 120Hz;
  • procesor Exynos de tip octa-core;
  • cameră foto cvadruplă cu senzor principal de 64 Megapixeli şi OIS;
  • cameră frontală de 32 Megapixeli cu filmare 4K;
  • baterie de 4800 mAh cu încărcare rapidă;
  • grosime de doar 8.4 mm.

Sigur că mai sunt multe de aflat, chiar dacă pe unele le-am putea estima (memoria RAM, spaţiul de stocare, procesorul etc.). Samsung Galaxy A53 5G va fi lansat în primul trimestru din 2022, iar preţul de plecare ar trebui să nu fie mai mare de 400 – 450 euro.

Sursa: letsgodigital.org
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Am primit actualizarea la interfaţa One UI 8.5 bazată pe Android 16 pe Samsung Galaxy S25 Ultra (ce noutăţi aduce acest update?)

După mai bine de 7-8 build-uri beta pe anumite modele, se pare că cei de la Samsung au ajuns într-un final în acea etapă în care sunt mulţumiţi de One UI 8.5 şi au dat în sfârşit drumul la actualizare pe unele modele.

Angajaţii diviziei de semiconductori Samsung refuză bonusuri de 340.000 de dolari / om şi pregătesc grevă generală

Samsung Device Solutions Division, adică divizia de semiconductori din cadrul gigantului sud-coreean, a anunţat venituri de peste 55.5 de miliarde de dolari şi un profit operaţional de peste 36.5 miliarde de dolari, doar pentru perioada ianuarie – martie 2026.

E gata, Samsung Electronics aruncă prosopul şi părăseşte China, cea mai mare piaţă tech globală (există totuşi şi două mici excepţii)

Luna trecută vă spuneam că Samsung Electronics se gândeşte serios să iasă de pe piaţa chineză, cea mai mare piaţă tech globală din lume fiind foarte aglomerată şi extrem de competitivă (datorită numeroaselor companii locale).