Samsung Galaxy Mega 5.8 și 6.3 – date tehnice, galerie foto

/
/
11 apr. 13
/

Au fost anunțate două telefoane noi: Samsung Galaxy Mega 5.8 și Samsung Galaxy Mega 6.3. Prin prisma dimensiunilor ecranelor le putem încadra în categoria phablet.

a. Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150

– display de 5.8 inch cu rezoluție qHD / 540×960 pixeli, 190 ppi;

– procesor dual-core la 1.4 GHz, 1.5 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare și microSD de până la 32 GB;

– Android 4.2.2 Jelly Bean;

– 3G cu viteze în download de până la 21 Mbps, Wi-Fi a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, GPS și GLONASS;

– cameră foto de 8 Megapixeli, autofocus, LED flash, filmează la 1080p, cameră frontală de 1.9 Megapixeli;

– baterie de 2600 mAh, 182 gr. și 9 mm grosime.

Sunt curios cât de prost se poate vedea qHD pe 5.8 inch. Nu înțeleg raționamentul din spatele acestei rezoluții pe un ecran așa de mare. Pare un produs echilibrat ca și hardware, prețul va face diferența. Ca design amintește de Samsung Galaxy S II.

b. Samsung Galaxy Mega 6.3 I9200

mega-1365673617

– display de 6.3 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli, 233 ppi;

– procesor Exynos 5250 dual-core la 1.7 GHz, 1.5 GB RAM, 8 sau 16 GB spațiu de stocare, microSD de până la 64 GB, Mali-T604 GPU;

– Android 4.2.2 Jelly Bean;

– 4G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, bluetooth 4.0, NFC, microUSB, USB-on-the-go, GPS și GLONASS;

– cameră foto de 8 Megapixeli și frontală de 1.9 Megapixeli;

– baterie de 3200 mAh, 199 gr. și 8 mm grosime.

Se vede clar că se trage din Samsung Galaxy S4 în ce privește liniile exterioare, iar hardware pare a fi preluat de pe Google Nexus 10. Oare cât de mare se va simți cu cei 6.3 inch ai săi? Distanța dintre phablet și tablete aproape că nu mai există dacă luăm în calcul dimensiunile.

Ambele telefoane vor debuta în Europa din mai, dar nu se știe nimic legat de costurile de achiziție.

 Sursa: SamsungMobilePress.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Am primit actualizarea la interfaţa One UI 8.5 bazată pe Android 16 pe Samsung Galaxy S25 Ultra (ce noutăţi aduce acest update?)

După mai bine de 7-8 build-uri beta pe anumite modele, se pare că cei de la Samsung au ajuns într-un final în acea etapă în care sunt mulţumiţi de One UI 8.5 şi au dat în sfârşit drumul la actualizare pe unele modele.

Primul smartphone Sony din 2026 va fi lansat oficial pe 13 mai (avem însă o veste tristă pentru români)

Sony este un nume care nu mai contează deloc pe piaţa telefoanelor inteligente, însă chiar şi aşa, anual, mai lansează unu, maxim două modele şi acestea mai mult din mândria japoneză consacrată.

Angajaţii diviziei de semiconductori Samsung refuză bonusuri de 340.000 de dolari / om şi pregătesc grevă generală

Samsung Device Solutions Division, adică divizia de semiconductori din cadrul gigantului sud-coreean, a anunţat venituri de peste 55.5 de miliarde de dolari şi un profit operaţional de peste 36.5 miliarde de dolari, doar pentru perioada ianuarie – martie 2026.