Samsung GALAXY Round – primul smartphone cu display curbat

/
/
9 oct. 13
/

Samsung a prezentat primul său smartphone cu display curbat. Se numește Samsung GALAXY Round și se discută de ceva timp de tehnologia din spatele unui ecran flexibil.

Telefonul a fost prezentat în Coreea de Sud și va debuta în stocurile magazinelor de acolo din 10 octombrie.

Samsung GALAXY Round dispune de un ecran curbat de 5.7 inch cu tehnologia Super Flexible AMOLED și rezoluție 1920×1080 pixeli. Pe partea hardware s-a optat pentru un procesor Qualcomm Snapdragon 800 de tip quad-core la 2.3 GHz, 3 GB RAM, 32 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB.

13 Megapixeli pentru camera principală și 2 Megapixeli pentru camera frontală, 7.9 mm grosime, baterie de 2800 mAh, 154 gr. Rulează Android 4.3 Jelly Bean cu TouchWiz pe post de interfață grafică.

Și un clip în care remarcați cât de ușor ai acces la ecranul de blocare / deblocare:

httpvh://youtu.be/UIEExKSjWi4

Prețul în Coreea de Sud este pe măsură, peste 1000 de dolari. Nu se știe nimic legat de un eventual debut la nivel internațional. Puțin probabil să-l vedem prea curând și în Europa.

Samsung GALAXY Round este un GALAXY Note 3 cu alt display, mare parte din specificațiile tehnice sunt identice. Trebuie să recunosc că GALAXY Round este cel mai frumos smartphone al companiei sud-coreene, din ce au lansat pe 2013, cel puțin trag concluzia asta pe baza imaginilor de presă.

Sursa: Ubergizmo.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Samsung testează interfaţa One UI 9 bazată pe Android 17 pe aproape 50 de device-uri Samsung Galaxy (iată care sunt acestea)

Samsung pregăteşte noul val de actualizări, cel pentru interfaţa One UI 9 bazată pe Android 17. Conform unor surse apropiate de producătorul sud-coreean, în prezent se testează la nivel intern această ultimă iteraţie software pe un număr impresionant de device-uri.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Este oficial, divizia producătoare de smartphone-uri Samsung a declarat pentru prima oară în istorie o pierdere trimestrială

Samsung Electronics a publicat recent raportul financiar aferent celui de-al doilea trimestru al anului, cel valabil pentru perioada aprilie – iunie.