Samsung GALAXY S4 Zoom – detaliile oficiale

/
/
13 iun. 13
/

GALAXY S4 Zoom a fost prezentat oficial de către compania sud-coreeană. Este un camera phone care va rivaliza cu viitorul Nokia EOS.

Specificații tehnice pentru Samsung GALAXY S4 Zoom:

– display Super AMOLED de 4.3 inch cu rezoluție 540×960 pixeli, 256 ppi, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 3;

– procesor dual-core la 1.5 GHz, 1.5 GB memorie RAM, 8 GB spațiu de stocare din care 5 GB în mod real, slot pentru microSD de până la 64 GB;

– Android 4.2.2 Jelly Bean;

– LTE, 3G, Wi-Fi a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, NFC, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS și GLONASS;

– cameră principală de 16 Megapixeli cu Xenon flash, geo-tagging, touch focus, detectare a feței și a zâmbetului, zoom optic 10x (24  – 240mm), stabilizare optică de imagine, HDR, panorama, filmează la 1080p cu 30 fps, cameră secundară de 1.9 Megapixeli;

– baterie de 2330 mAh, 208 gr. și 15.4 mm grosime.

Se adreseză pasionaților de fotografie care vor să aibă în același pachet și un smartphone Android cu specificații mid-range. Abia aștept să-l testez. Este un accesoriu util și pentru un blogger sau editor tech, mai ales dacă știe să facă bine și fotografii macro. Poți relata direct de la un eveniment cu fotografii, video etc.

În comunicatul de presă nu am găsit detalii legate de prețul lui GALAXY S4 Zoom și o eventuală dată de lansare pe plan local.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Samsung Galaxy S27 Pro – primele informații (nu va avea zoom-ul lui Galaxy S27 Ultra)

Mai sunt câteva luni bune până la debutul seriei Galaxy S27, dar avem din ce în ce mai multe informații în categoria bursa zvonurilor.

Samsung testează interfaţa One UI 9 bazată pe Android 17 pe aproape 50 de device-uri Samsung Galaxy (iată care sunt acestea)

Samsung pregăteşte noul val de actualizări, cel pentru interfaţa One UI 9 bazată pe Android 17. Conform unor surse apropiate de producătorul sud-coreean, în prezent se testează la nivel intern această ultimă iteraţie software pe un număr impresionant de device-uri.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…