Samsung şi Mastercard vor dezvolta un card cu scanner de amprente integrat

/
/
7 mart. 21
/

Samsung Electronics, Samsung Card şi Mastercard au anunţat săptămâna aceasta semnarea unui parteneriat menit să dezvolte şi să aducă pe piaţă un card cu scanner de amprente integrat.

Ideea nu este nouă, Mastercard are deja de câţiva ani un produs similar, Mastercard Biometric Payment Card, însă versiunea proiectată împreună cu Samsung va aduce un plus la nivel de securitate. Viitorul card va integra şi un cipset nou produs de Samsung Electronics System LSI Business ce va permite utilizarea cardului pe toate POS-urile şi terminalele cu cip Mastercard.

Sistemul de confirmare al unei tranzacţii prin citirea amprentei va reduce şi interacţiunea cu alte device-uri, confirmările urmând a fi făcute fără introducerea unui cod PIN.

Noul card va fi lansat spre sfârşitul acestui an pentru început în Coreea de Sud, urmând ca ulterior să ajungă treptat şi în alte ţări / regiuni.

Sursa: businesswire.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Cum arată şi cât costă în România bateria externă Ugreen PB728 de 25.000 mAh, cu încărcare combinată de până la 200W?

Bateriile externe au evoluat foarte mult în ultima perioadă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători reuşesc să integreze mulţi mAh în corpuri din ce în ce mai mici şi mai portabile.

De ce strategia DIGI de tip blitzkrieg cu preţuri mici nu a funcţionat în Belgia? (iată ce s-a întâmplat şi ce e de făcut mai departe)

DIGI este un operator care se bazează pe o strategie simplă şi foarte eficientă (de cele mai multe ori). Compania se foloseşte de intrări agresive pe noile pieţe, unele susţinute de creşteri în volum prin practicarea de preţuri mici. În funcţie de context, fie închiriază reţea, fie construieşte una noua, în ritm direct proporţional cu…

Producătorii de telefoane inteligente au redus dramatic ritmul de lansare a modelelor noi (în S1 din 2026 avem cu 35% mai puţine noutăţi decât în S1 din 2024)

Nu este un secret pentru nimeni că producătorii de telefoane inteligente au rărit numărul lansărilor, acest lucru se vede cu ochiul liber şi în România (oferta de modele noi este din ce în ce mai limitată).