Smartphone cu baterie de 10.000 mAh şi grosime sub 8.5 mm aţi spus? Realme ne-ar putea face în curând o surpriză

Noua generaţie de baterii siliciu-carbon continuă să surprindă, astfel că în foarte, dar foarte scurt timp, autonomia nu va mai fi o problemă.
Noua generaţie de baterii siliciu-carbon continuă să surprindă, astfel că în foarte, dar foarte scurt timp, autonomia nu va mai fi o problemă.
06/05/2025
Smartphones

În toamna anului trecut au fost lansate primele smartphone-uri ce folosesc noile baterii siliciu-carbon. În cazul acestei tehnologii anodul nu mai este fabricat din grafit ci din siliciu, iar de aici reiese o densitate energetică mai mare.

De atunci şi până în prezent tehnologia a fost rafinată, astfel că luna trecută Honor a lansat smartphone-ul mid-range Honor Power cu o baterie de 8000 mAh cu încărcare rapidă pe fir la 66W, 8 mm grosime şi doar 209 grame greutate.

Impresionant? Pentru moment, da. Doar că Realme ne pregăteşte ceva şi mai interesant.

Producătorul chinez a făcut publice imaginile unui concept numit Realme GT 10.000 mAh. După cum ne spune şi numele, smartphone-ul vine cu o baterie foarte generoasă de 10.000 mAh, o grosime de sub 8.5 mm şi o greutate de puţin peste 200 de grame.

Realme are gata şi tehnologia, vorbim de o baterie cu anod cu conţinut de siliciu de 10% (cel mai ridicat din industrie), una ce permite obţinerea unei densităţi energetice de 887Wh/L.

Pentru a integra nebunia asta de accumulator, compania a regândit arhitectura internă a smartphone-ului, astfel că Realme GT 10.000 mAh beneficiază de aşa numitul design „Mini Diamond Architecture”. Prin această arhitectură se face mai mult loc pentru baterie (spre exemplu, placa de bază are doar 23.4 mm lăţime).

Realme a transmis foarte clar că Realme GT 10.000 mAh nu va rămâne foarte mult la stadiul de concept, aşa că ne aşteptăm cât de curând la un smartphone produs în serie, de dimensiuni absolut normale, cu un acumulator de 10.000 mAh.

Eu risc şi zic că acest device are şanse să fie lansat oficial în toamna acestui an, deşi, cel mai probabil, un astfel de model îl vom vedea în piaţă în prima parte a anului viitor.

Sursa: fonearena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.