Televizor OLED Panasonic TX-65FZ950E – review
/
/
17 dec. 18
Specificații pentru televizorul OLED Panasonic TX-65FZ950E
Specificatii televizor OLED Panasonic TX-65FZ950E
Design
Ecran
Trebuie să mai spun încă o dată: intervalul dinamic este absolut uimitor!
Exemple de imagini oferite de Panasonic TX-65FZ950E:
Deviații deltaE în modurile presetate pe Panasonic TX-65FZ950E:
Deviații deltaE după două încercări de calibrare Panasonic TX-65FZ950E:
Galerie cu capturi de ecran din meniul de setări OSD Panasonic TX-65FZ950E:
Sunet
În rest, absolut nimic de reproșat. Sunt nu mai puțin de 12 difuzoare pe soundbarul lui Panasonic TX-65FZ950E, cu o putere totală de 80W – 2 x 20W + 2 x 20W. Asta înseamnă un volum maxim mai mult decât suficient chiar și pentru camere de dimensiuni mari, de peste 35 – 40 mp.
Cu siguranță Panasonic TX-65FZ950E este noul standard pentru mine în materie de sunet de televizor.
Hardware, sistem de operare și aplicații
Conectivitate
Aici, din nou, Panasonic TX-65FZ950E nu are lipsuri. Există conectivitate fără fir prin Wi-Fi dual-band pe 2.4 și 5 GHz și Bluetooth. Există și Wi-Fi Direct, precum și suport DLNA.
Prin fir avem 4 porturi HDMI, 2 porturi USB 2.0, un USB 3.0, 2 sloturi CI+, slot pentru card de memorie SD, ieșire audio digitală, intrare composit tip RCA, LAN RJ-45, ieșire audio prin jack de 3.5mm și trei intrări RF pentru semnal TV – terestru, cablu și satelit.
Telecomandă
Preț
Concluzii
Păi normal că un televizor precum Panasonic TX-65FZ950E nu avea cum să fie ieftin. Doar faptul că propune ecran OLED de 65 inch și că este de generație 2018 justifică o bună parte din preț. Când vezi și ce are de oferit pe partea de imagine și sunet, îți dai seama că acest televizor nu avea cum să fie prea ieftin.
PRO
CONTRA
  • sistemul de operare My Home Screen 3.0 pare ușor depășit, prea simplu, prea puține opțiuni.
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.