Update: Volkswagen îşi va schimba denumirea în Voltswagen în SUA pentru a promova noile maşini electrice

/
/
30 mart. 21
/

După scandalul Dieselgate numele Volkswagen nu a mai fost atât de apreciat în SUA, iar compania germană caută soluţii de a mai redresa (cât se poate) acest aspect.

Ceea ce iniţial a pornit ca un zvon, a fost confirmat astăzi oficial chiar de către Volkswagen SUA. Pentru a-şi schimba imaginea de producător auto cu motoare cu combustie internă, în producător auto de vehicule electrice, Volkswagen îşi va schimba numele în această ţară în Voltswagen (o combinație între numele istoric al companiei și cuvântul Volt – unitate de măsură a tensiunii electrice).

„Poate că am schimbat K cu T, dar nu am schimbat angajamentul brandului de a produce cele mai bune vehicule pentru oamenii din întreaga lume”, a afirmat Scott Keogh, directorul general al Volkswagen America.

Marca Voltswagen urmează să fie amplasată pe mașini alături de sigla tradițională cu o diferenţă: sigla de pe mașinile cu combustie va rămâne desenată pe fundal albastru închis, iar cea folosită pe vehiculele electrice va avea un fundal albastru deschis.

Denumirea de Voltswagen ar urma să fie folosită oficial din luna mai.

Update: Păcăleală de 1 aprilie apărută prea devreme în presă.

Sursa: profit.ro
Categorii: gAuto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Grupul Volkswagen trece printr-o adevărată criză existenţială, cei mai importanţi directori considerând că în prezent se poate pune inclusiv problema de supravieţuire a companiei

Grupul Volkswagen, cândva mândria Germaniei şi chiar a Europei, trece printr-un mare impas, situaţia actuală fiind nu gravă, ci extrem de gravă.

Este sau nu bateria cu stare solidă un miraj? Şeful CATL susţine că tehnologia are mai multe dezavantaje, decât avantaje, iar viitorul său este incert

Cunosc persoane care mi-au transmis de multe ori că o maşină electrică va fi demnă de luat în calcul, atunci când vor apărea bateriile cu stare solidă, unele care promit o schimbare radicală de perspectivă la nivel de autonomie şi viteză de încărcare.

Comisia Europeană continuă asaltul asupra producătorilor auto chinezi şi pregăteşte introducerea de taxe vamale mari pentru maşinile plug-in hybrid (PHEV)

După cum probabil ştiţi deja, maşinile electrice fabricate în China sunt suprataxate în acest moment în Uniunea Europeană. Începând cu 31 octombrie 2024, producătorii auto din China trebuie să plătească următoarele taxe vamale: