Xiaomi adaugă 10 noi smartphone-uri pe lista celor care nu vor mai primi actualizări de niciun fel

/
/
3 iul. 23
/

Xiaomi publică periodic o listă cu device-uri care ajung la sfârşitul perioadei de suport software, aşa numita „EOS Product List”. Recenta actualizare importantă a acesteia a fost în luna aprilie, atunci când mai multe modele destul de puternice au fost trase pe dreapta de producătorul chinez.

În urmă cu doar câteva zile Xiaomi a venit cu o nouă actualizare a acestei liste, iar pe ea şi-au făcut apariţia alte 10 modele:

  • Xiaomi Redmi Note 9 (ID);
  • Xiaomi Redmi 9 (CN)
  • Xiaomi Redmi 9A (GLOBAL)
  • Xiaomi Redmi 10X 4G (CN)
  • Xiaomi Redmi Note 9 (GLOBAL)
  • Xiaomi Redmi Note 9 (EEA)
  • Xiaomi Redmi 10X Pro (CN)
  • Xiaomi Redmi K30i 5G (CN)
  • POCO F2 Pro (GLOBAL)

Aceste modele de mai sus nu vor mai primi nici actualizări software, nici update-uri de securitate, practic vor rămâne blocate cu versiunile existente în prezent.

Din păcate niciun device din cele 10 nu a trecut pe MIUI bazat pe Android 13, ba chiar multe dintre ele sunt blocate de ceva timp pe MIUI bazat pe Android 11.

Via: gizchina.com
Categorii: Xiaomi
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Ce smartphone-uri şi tablete Xiaomi, Redmi şi POCO sunt eligibile pentru actualizarea la interfaţa HyperOS 4 bazată pe Android 17 (peste 60 de modele)?

Android 17 ar urma să fie lansat oficial în luna iunie, deci un viitor update stabil la HyperOS 4 are toate şansele să ajungă pe primele device-uri compatibile prin toamnă.

Xiaomi Redmi 17 5G – primele specificaţii hardware (de ce lipseşte Xiaomi Redmi 16 5G?)

Xiaomi Redmi 15 5G a fost lansat oficial în China pe 1 august 2025, iar la doar câteva zile distanţă, acesta a fost disponibil oficial şi în România.

CEO-ul Xiaomi, Lei Jun, avertizează că preţurile smartphone-urilor vor creşte semnificativ an de an (vor putea trece chiar şi de bariera a 10.000 lei / device în România)

În toamna anului trecut, preşedintele Xiaomi, Lu Weibing, declara că smartphone-urile vor fi mai scumpe începând cu 2026, în contextul în care preţurile la anumite componente hardware creşteau constant (de la memorii RAM şi spaţii de stocare, până la procesoare).