Xiaomi dezamăgeşte şi opreşte actualizările software şi de securitate pentru mai multe smartphone-uri lansate destul de recent cu hardware foarte bun

/
/
24 apr. 23
/

Dacă Xiaomi ar fi rămas cu acelaşi avantaj competitiv la nivel de preţ pe care îl avea în urmă cu ceva ani, poate aş fi înţeles această decizie, însă în prezent smartphone-urile Xiaomi şi Poco joacă în aceeaşi ligă cu restul producătorilor.

Din păcate compania chineză nu ţine pasul cu restul competitorilor când vine vorba de actualizări software şi de securitate, iar mai nou această deficienţă a devenit călcâlui lui Ahile când vorbim de Xiaomi.

Compania a actualizat recent lista device-urilor ce vor rămâne blocate la MIUI 14, iar printre acestea se regăsesc nu doar nume vechi sau modele ieftine, ci şi şapte terminale destul de noi şi încă foarte puternice:

  • Xiaomi 11 Lite – lansat în martie 2021, procesor Qualcomm Snapdragon 732G;
  • Xiaomi Mi 10s – lansat în martie 2021, procesor Qualcomm Snapdragon 870;
  • Xiaomi Redmi K40 Pro – lansat în februarie 2021, procesor Qualcomm Snapdragon 888;
  • Xiaomi Redmi K40 Pro Plus – lansat în februarie 2021, procesor Qualcomm Snapdragon 888;
  • Poco F3 – lansat în martie 2021, procesor Qualcomm Snapdragon 870;
  • Poco F3 GT – lansat în iulie 2021, procesor MediaTek Dimensity 1200;
  • Poco X3 GT – lansat în iulie 2021, procesor MediaTek Dimensity 1100.

Vestea şi mai proastă este că deşi toate acestea modele au primit sau vor primi update la MIUI 14, în majoritatea cazurilor acesta este bazat pe Android 12, deci nu avem nici măcar ultima iteraţie Android. În completare, modelele de mai sus nu vor mai primi nici update-uri de securitate, adică Xiaomi le lasă efectiv fără suport software de orice fel.

Slăbuţ Xiaomi, slăbuţ !

Sursa: gizchina.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Xiaomi confirmă oficial o listă cu peste 70 de device-uri care vor primi update la Android 17 (vorbim de modele Xiaomi, Redmi şi Poco)

Xiaomi nu are o politică uşor de înţeles când vine vorba de update-uri software (în stilul Samsung), însă măcar oferă informaţii oficiale actualizate destul de des pe diversele sale pagini dedicate.

Samsung Galaxy S21, S21 Plus şi S21 Ultra nu vor mai primi niciun fel de actualizare software

Pe 14 ianuarie 2021 se lansa seria flagship Samsung Galaxy S21. Aceasta era formată din trei modele ce ulterior au generat volume importante pentru producătorul sud-coreean (conform datelor existente, vorbim de aproximativ 25 de milioane unităţi la nivel global):

Piața de tablete în 2025 pe creștere 📈 de 10%: Apple domină autoritar, iar concurența formată din Samsung, Lenovo, Huawei și Xiaomi nu reușește nici adunat să atingă valori similare

Nu știu cine se aștepta, dar piața de tablete cunoaște un reviriment în 2025 și reușesc a fi pe un trend pozitiv susținut. A fost cel mai bun an de după boom-ul de vânzări generat în 2020 de pandemie.