Începând din noiembrie, Dacia Spring se vinde cu 1000 de euro mai scump

/
/
8 nov. 21
/

Dacia Spring este maşina electrică cea mai apreciată în România, asta şi datorită preţul de achiziţie foarte bun. Preţul de comercializare practicat de Dacia până acum a fost de 18.100 euro pentru varianta Comfort Plus, singura versiune disponibilă în ţara noastră.

Începând de luna aceasta (noiembrie) Dacia a mărit preţul cu 1000 de euro, astfel că preţul de vânzare găsit în prezent pe site-ul dacia.ro este de 19.100 euro.

De ce această scumpire ?

Există trei motive importante:

  • creşterea costurilor cu transportul (după cum probabil ştiţi Dacia Spring este produsă în China);
  • creşterea costurilor cu materiile prime;
  • creşterea preţurilor componentelor electronice afectate de criza globală de semiconductori.

Chiar dacă România se află printre primele ţări unde această scumpire a fost implementată, în săptămânile următoare Dacia Spring va avea un preţ mărit în toată Europa.

În prezent Dacia Spring în versiunea Comfort Plus se vinde în Europa cu preţuri cuprinse între 18.300 euro (Slovacia) şi 21.790 euro (Germania).

Sursa: profit.ro
Categorii: gAuto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Dacia Spring a fost numită de Green NCAP drept cea mai eficientă maşină electrică din Europa din 2025

În 2019 cei de la EuroNCAP (oferă cunoscutele stele de siguranţă cu care unii producători se laudă prin prezentări) au lansat un nou proiect, unul care să arate utilizatorilor cât de prietenoase sunt maşinile noi cu mediul înconjurător.

Capitala României a recepţionat 22 de troleibuze cu autonomie Yutong U12, producător chinez care ridică semne de îngrijorare în Europa (poate opri oricând autobuzuele şi troleibuzele de la distanţă)

Primăria Municipiului Bucureşti a anunţat în acest final de săptămână că a recepţionat 22 de troleibuze cu autonomie Yutong U12, acestea urmând a intra în circulaţie din primăvară pe linia 86.

Ford Explorer EV Premium AWD 340CP (2025) – review (Explorarea continuă…)

Au trecut câteva luni de când nu am mai publicat un review auto, dar iată că în sfârșit am reușit să mai vin către voi cu o prezentare de mașină, de data asta un EV destul de popular la noi în țară. De fapt, conform datelor pe ultimul trimestru din 2025, se pare că Ford…