Renault Zoe nu va mai primi o nouă generaţie, maşina urmând a fi înlocuită de modele noi

/
/
17 oct. 22
/

Renault Zoe este un nume foarte cunoscut în lumea auto, această maşină de oraş fiind o deschizătoare de drumuri pentru Renault în categoria vehiculelor electrice.

Din păcate Renault a luat decizia de a renunţa la acest model, actuala generaţie urmând a fi ultima. Peste 2-3 ani când Renault Zoe va fi retrasă definitiv din piaţă, compania franceză pregăteşte două modele noi ce o vor înlocui: Renault 4 (un crossover cu trăsături de SUV) şi Renault 5 (un hatchback clasic de segment B).

Informaţia a fost oferită de către Fabrice Cambolive, Directorul de Operațiuni al mărcii Renault (COO), în cadrul Salonului Auto de la Paris – „Zoe nu va avea o nouă generație. La finalul generației actuale, modelul Zoe va fi înlocuit de modelele Renault 5 și Renault 4.”

O altă noutate oferită de acelaşi Fabrice Cambolive este aceea că Renault va renunţa la conceptul de închiriere a bateriei pentru maşinile electrice„La începuturi, prin 2012, nu știam care va fi valoarea pe piață a mașinilor electrice, cum se vor degrada bateriile în timp și nu voiam ca această povară să cadă pe clienți. Dar realitatea este că literalmente nu există mașini electrice Renault pe piața second hand, se vând imediat, chiar dacă au 5-10 ani vechime. Iar starea de sănătate a bateriilor este, în general, peste 70%. Așadar, am depășit faza în care să ne facem griji despre durabilitatea bateriilor și despre cost.”

La final aflăm şi că numele Megane va rămâne în continuare în portofoliul Renault, în timp ce pentru Clio nu a fost luată încă o decizie (dacă se merge mai departe sau se renunţă la el).

Sursa: hotnews.ro
Categorii: gEV
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Tesla lansează în Europa modelul Tesla Model 3 Standard, unul cu preţ de plecare de 36.990 euro TVA inclus (cea mai ieftină versiune de pe bătrânul continent)

În prezent cea mai ieftină Tesla din Europa este Tesla Model 3 RWD, cea care are un preţ de plecare de 41.990 euro TVA inclus.

Volkswagen ID.Unyx 08 – primul SUV electric Volkswagen făcut cu tehnologie chinezească de la XPeng

Volkswagen a lansat în această săptămână un nou SUV, unul 100% electric denumit commercial Volkswagen ID.Unyx 08. Acesta a fost dezvoltat de către de către Volkswagen Group China Technology Company împreună cu producătorul auto XPeng.

Am condus Renault 4 E-Tech electric – primele impresii

În urmă cu câteva zile, Renault a organizat un eveniment în cadrul căruia am avut ocazia de a testa două modele recent introduse pe piața din România. Primul despre care expun câteva impresii este Renault 4 E-Tech electric, al doilea este Renault Austral facelift.