Uniunea Europeană îşi va face propria constelaţie de sateliţi, o alternativă la Starlink

/
/
7 mai 23
/

Adevărul că Elon Musk, oricât de imprevibizil pare de foarte multe ori, a avut câteva viziuni de succes, unele care îi oferă în prezent un avantaj competitiv uriaş la nivel global. Nu doar Tesla este un model de succes, ci şi reţeaua de (micro)sateliţi Starlink.

Utilitatea unei astfel de reţele se vede în prezent în multe domenii, inclusiv în războiul din Ucraina, iar China şi Uniunea Europeană încearcă să o copieze (foarte probabil nu la aceeaşi scară).

Viitoare constelaţie europeană de sateliţi se va numi IRIS² (Infrastructura pentru Reziliență, Interconectivitate și Securitate prin satelit), iar Comisia Europeană a încheiat o înţelegere cu mai multe companii tech formând astfel o alianţă ce se va ocupa de dezvoltarea reţelei de sateliţi.

Alianţa este formată din nume mari în domeniu precum Airbus Defence and Space, Eutelsat, Hispasat, SES şi Thales Alenia Space, cât şi din jucători importanţi din piața de telecomunicații: Deutsche Telekom, OHB, Orange, Hisdesat, Telespazio și Thales.

Toate aceste companii vor pune la dispoziţie cei mai buni experţi în domeniul telecomunicațiilor terestre și satelit, cât şi din domeniul soluțiilor de comunicații securizate, plus know-how-ul necesar pentru implementarea acestui proiect ambiţios. Sursele de finanţare vor veni din partea Uniunii Europene.

Comisia Europeană şi membrii alianţei invită şi alte companii din domeniu să se alăture, de la start-up-uri cu idei inovatoare, până la IMM-uri sau întreprinderi mijlocii cu experienţă în acest domeniu de activitate.

Şi totuşi, în timp ce China şi Uniunean Europeană au proiectul abia în fază de formare, SpaceX are pe cer mii de sateliţi funcţionali.

Sursa: businesswire.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

TOP 10: Oferte eMAG din 20.02.26 (cel mai avansat espressor automat Philips cu peste 50 de rețete și reducere de 15%, laptop de gaming pe 16 inci, televizor OLED LG pe diagonala de 195 cm și cu evaluare 4.50 / 5 din 66 review-uri etc)

Am structurat o listă cu 10 produse din oferta eMAG, iar printre ele se află și un aspirator vertical Xiaomi cu evaluări foarte bune - 4.57 / 5 din 23 de review-uri, dar și un router TP-Link cu port de 10 Gbps și reducere de 10%.

YouTuber-ul iSilent a încheiat un parteneriat cu Kaufland România şi a lansat brandul de sucuri GOO GOO ce a creat isterie în weekend (personal „am alergat” după suc prin magazine)

iSilent este unul dintre cei mai mari YouTuberi de gaming din România, având peste 1.5 milioane de abonaţi pe YouTube, peste 200.000 de urmăritori pe TikTok şi undeva la 50.000 de fani pe Instagram.

A apărut trailerul oficial al filmului Peaky Blinders: The Immortal Man (unul dintre cele mai aşteptate filme ale anului pe Netflix)

În decembrie anul trecut vă spuneam că Netflix a decis să facă un film Peaky Blinders, un lungmetraj ce va avea premiera pe 20 martie (adică în aproximativ o lună).