Înmatriculările de maşini noi au stagnat în luna iulie în Uniunea Europeană (maşinile electrice sunt în continuare pe minus)

/
/
30 aug. 24
/

ACEA (Asociația Constructorilor de Automobile din Europa) a publicat situaţia înmatriculărilor auto la nivelul lunii iulie din Uniunea Europeană.

Luna trecută situaţia a fost una de stagnare YoY, în ţările membre fiind înmatriculate 852.051 maşini, o creştere minoră 0.2% vs aceeaşi perioadă a anului trecut.

La nivel de motorizări situaţia a fost următoarea:

  • maşini electrice – 102.705 unităţi înmatriculate (🔴-10.8%YoY);
  • maşini plug-in-hybrid – 57.769 unităţi înmatriculate (🔴-14.1% YoY);
  • maşini hibrid – 273.003 unităţi înmatriculate (🟢+25.7% YoY);
  • maşini pe benzină – 284.270 unităţi înmatriculate (🔴-7.0% YoY);
  • maşini diesel – 107.670 unităţi înmatriculate (🔴-10.1% YoY);
  • altele – 26.724 unităţi înmatriculate (🟢+5.3% YoY).

Observaţi că piaţa este ţinută pe un foarte uşor trend pozitiv de către maşinile cu propulsie hibridă (atenţie, nu plug-in-hybrid).

Dacia stă în continuare foarte bine, în luna iulie reuşind să înmatriculeze 44.809 maşini, în creştere cu 10.1% YoY. Şi la nivel de cotă de piaţă Dacia arată excelent, în luna iulie aceasta fiind de 5.3%.

Tesla continuă să sufere, în luna iulie compania americană a înmatriculat doar 11.586 maşini, în scădere cu 14.7% YoY, în timp ce Toyota creşte într-un ritm galopant (gingatul japonez a înmatriculat 65.455 maşini, în creştere cu 20% YoY, iar ce este şi mai interesant este că Toyota are acelaşi procent de creştere la nivelul întregului an).

Dacă vă plac statisticile şi vreţi să aprofundaţi subiectul, aici găsiţi întregul raport ACEA.

Via: acarom.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Uniunea Europeană vrea să introducă o condiţie majoră în viitoarele „programe Rabla” – maşinile electrice eligibile pentru bonus să aibă minim 70% din componente fabricate în statele membre

Pentru a susţine tranziţia către maşini electrice, foarte multe ţări membre ale Uniunii Europene au oferit ajutoare generoase în ultimii ani pentru cei care s-au încumetat şi au renunţat la modelele termice.

Horse Powertrain Limited dezvoltă un motor ce va consuma 3.3 litri / 100 de kilometri (ideal pentru viitoarele modele Dacia)

În 2024 grupul Renault şi compania chineză Geely au anunţat înfiinţarea oficială a companiei Horse Powertrain Limited, cea care va furniza noi motoare termice pentru mărci precum Renault, Dacia, Alpine, Nissan, Geely, Mitsubishi, Volvo sau Proton.

3 decizii importante pe care China le-a luat în februarie 2026 şi de care ne-am putea lovi şi noi atunci când vom dori să cumpărăm o maşină chinezească

Maşinile produse în China au devenit o normalitate şi în România, astfel că la început de 2026 oferta de astfel de autovehicule este una destul de diversificată (avem peste 10 branduri intrate oficial în ţara noastră).