La presiunea industriei, statul Florida din Statele Unite ale Americii a aprobat construirea primului drum de test cu materiale ce conţin deşeuri radioactive

gAuto
/
/
5 ian. 25
/

Statul Florida este unul dintre cei mai mari producători de fertilizanţi din Statele Unite ale Americii, tocmai de aceea este şi unul dintre liderii în producţia de fosfogips (material radioactiv ce apare în procesul de producţie de fertilizanţi, atunci când minereul de fosfat este tratat cu acid sulfuric). Fosfogipsul conţine în mod „natural” cantităţi foarte mici de uraniu, toriu şi radiu, tocmai de aceea este periculos pe termen lung, mai ales dacă intră în contact cu ape freatice.

Industria producătoare de fertilizanţi stochează de obicei acest fosfogips în gropi speciale, însă această procedură generează costuri mari pe termen lung.

Mai nou însă, după ani de încercări şi presiuni, industria a primit aprobare din partea statului Florida şi a agenţiei americane EPA (Environmental Protection Agency) pentru construirea unui drum test care să aibă în componenenţă fosfogips.

Noul drum va fi construit pe terenul privat al producătorului de fertilizanţi Mosaic Fertilizer din New Wales. Acesta va avea la bază un strat de 25 cm de material ce va conţine şi fosfogips, peste care va fi turnat un strat de 10 cm de asfalt cu rol de izolare. Ciudat este că materialul radioactiv va fi turnat direct pe pământ, astfel că va trebui urmărită calitatea apei freatice din jurul drumului.

Această decizie a autorităţile este puternic contestată de societate, însă toate reclamaţiile de până acum au fost respinse pe motiv că testul se realizează pe un teren privat. Avocatul Centrului pentru Diversitate Biologică, Ragan Whitlock, a declarat că decizia e una periculoasă şi halucinantă, iar EPA ar fi cedat presiunilor industriei fertilizanţilor.

Sursa: piataauto.md

Categorii: gAuto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Sezonul 2025 din Formula 1 se încheie în acest weekend, iar lupta pentru titlul mondial se dă între trei piloţi (se anunţă 3 zile explozive)

În luna februarie a acestui an vă scriam un articol legat de startul noului sezon de Formula 1. Cum timpul nu iartă pe nimeni, iată că vin în atenţia voastră cu un nou articol, unul în care vă prezint finalul sezonului.

Un nou brand auto chinezesc va intra în România în 2026 (face parte din grupul Chery)

Lansările de branduri auto chinezeşti vor continua şi în 2026, piaţa de maşini noi din România urmând a deveni din ce în ce mai aglomerată.

Românii au cumpărat masiv maşini noi în luna noiembrie, creşterea fiind de peste 35% an pe an

Într-o ţară în care la nivel economic cureaua a fost strânsă începând cu a doua jumătate a anului, vânzările de maşini noi merg exact invers, impulsionate oarecum şi de relansarea programului Rabla în varianta cu buget mai mic.