Dacia nu ştie încă ce nume să pună viitoarei maşini electrice, aşa că a înregistrat trei posibile opţiuni (vouă care vă place mai mult?)

gAuto
/
/
7 iun. 25
/

Pentru 2026 Dacia pregăteşte un nou model electric, unul diferit de Dacia Spring (se pare că aceasta nu va mai primi o nouă generaţie).

Momentan nu cunoaştem prea multe informaţii despre viitorul model, CEO-ul grupului Renault, Luca de Meo, afirmând în trecut că „pregătim o nouă etapă în materie de accesibilitate, mergem înapoi în bucătăria Dacia, unde Ampere și cei de la ACDC aduc un nou vehicul electric de segment A, construit în Europa, și îl vor dezvolta în 16 luni. Repet, 16 luni, față de 21 de luni Twingo, care era deja destul de rapid, este o adevărată performanță, provoc orice competitor din lume să facă asta, inclusiv pe chinezi, când vor veni în Europa”.

Acelaşi Luca de Meo a revenit mai recent şi a transmis că Dacia pregăteşte „un nou automobil electric european, nu science-fiction. Dezvoltare rapidă: desenat și dezvoltat în doar 16 luni. Preț accesibil: disponibil pentru sub 18.000 de euro.”

Ce ştim sigur însă este că viitoarea maşină electrică Dacia va avea un alt nume, iar producătorul autohton doar ce a înregistrat la Oficial de Brevete şi Mărci Industriale din Franţa următoarele nume:

  • Dacia Suvy;
  • Dacia Shaper;
  • Dacia First.

Foarte probabil unul dintre cele trei va fi ales pentru noul model, însă nu ştim care. Dacă ar fi să alegeţi, care ar fi opţiunea voastră?

Eu personal aş merge pe Dacia Shaper şi îmi justific alegerea pentru că acest nume rezonează cu mai multe modele aflate deja în portofoliu (Dacia Duster, Dacia Bigster, Dacia Jogger etc.).

Sursa: profit.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

MG4 EV Urban ce în China are un preţ de plecare de sub 10.000 de dolari, va ajunge pe canal oficial în România la un preţ de peste 30.000 de dolari

În septembrie 2025 cei de la MG lansau în China noua versiune a modelului electric MG4. Aceasta avea un preţ de plecare de sub 10.000 de dolari şi venea cu o baterie de 42.8 kWh.

Chinezii de la CATL anunţă lansarea bateriei 5C, una care promite să ofere o durată de viaţă mai mare decât cea a maşinii (până la 1.8 milioane de kilometri şi încărcare constantă fast charge)

Contemporary Amperex Technology Co. Ltd (CATL) este unul dintre cei mai mari producători globali de baterii pentru maşini electrice şi are ca parteneri nume importante din industria auto precum Tesla, BYD, Daimler, Toyota, BMW sau Volkswagen.

Dacia Spring a fost numită de Green NCAP drept cea mai eficientă maşină electrică din Europa din 2025

În 2019 cei de la EuroNCAP (oferă cunoscutele stele de siguranţă cu care unii producători se laudă prin prezentări) au lansat un nou proiect, unul care să arate utilizatorilor cât de prietenoase sunt maşinile noi cu mediul înconjurător.