AnTuTu a publicat lista celor mai puternice 10 smartphone-uri din mai 2024

/
/
2 iun. 24
/

Aşa cum ne-am obişnuit, începutul fiecărei luni vine cu topul celor mai puternice 10 smartphone-uri prezentat de AnTuTu.

În realizarea acestor statistici AnTuTu foloseşte un calcul bazat pe punctajul mediu obţinut de fiecare device în urma analizelor a peste 1000 de unităţi / model.

Iată topul pentru mai 2024:

🥇Vivo X100s – 2.105.621 puncte;

🥈Oppo Find X7 – 2.094.528 puncte;

🥉ZTE Nubia RedMagic 9 Pro+ – 2.080.986 puncte;

🏅Vivo iQOO 12 – 2.079.919 puncte;

🏅Vivo X100 Pro – 2.045.717 puncte;

🏅Vivo iQOO Neo 9S Pro – 2.043.384 puncte;

🏅Vivo X100s Pro – 2.043.218 puncte;

🏅Vivo X Fold3 Pro – 2.033.054 puncte;

🏅Vivo iQOO 12 Pro – 2.024.909 puncte;

🏅Vivo X100 Ultra – 2.024.787 puncte.

Clasamentul aferent lunii mai ajunge iar într-un echilibru între Qualcomm şi MediaTek, asta după cele mai recente lansări Vivo ce includ noul procesor MediaTek Dimensity 9300+. Avem astfel în top 5 smartphone-uri cu procesor Qualcomm şi 5 cu procesor MediaTek, aspect care ne confirmă încă o dată că producătorul american nu mai este atât de neatins pe segmentul flagship.

La nivel de telefoane observ o invazie de modele premium Vivo, unele care din păcate nu vor ajunge în România (după cum probabil ştiţi, Vivo a părăsit oficial ţara noastră la începutul acestui an). Mă mai gândesc şi că Vivo are o pasiune aşa pentru AnTuTu şi că îşi optimizează smartphone-urile pentru a puncta bine în acest test de benchmark, altfel nu îmi explic cum lună de lună el are cele mai multe modele în top, deşi şi ceilalţi producători vin cu numeroase device-uri puternice.

Via: gizmochina.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Camera gimbal de pe HONOR Robot Phone costă cât o treime din preţul de vânzare a smartphone-ului

HONOR a lansat recent în China un smartphone vizionar, unul care a atras deja atenţia utilizatorilor la nivel global. Acesta se numeşte HONOR Robot Phone, iar colegul meu Emil a fost până în China pentru a-l vedea la lucru şi a realiza un material cuprinzător pentru comunitatea gadget.ro.

Vânzările de smartphone-uri în Europa sunt în cădere liberă, iar europenii par a-şi reduce încrederea în producătorii chinezi (Apple şi Samsung au crescut considerabil)

Piaţa de smartphone-uri din Europa trece printr-o mică corecţie, vânzările din ultimele lunii fiind într-o cădere vizibilă. Preţurile din ce în ce mai mari, cât şi contextul macroeconomic dificil, par a spune europenilor că schimbarea telefonului din dotare nu mai este o prioritate şi decizia mai poate aştepta.

Primele detalii pentru HUAWEI Pura X View sau cum arată un smartphone cu display lat și nepliabil… (aspect 16:9.5)

A apărut cumva din neant un format nou de smartphone-uri - ecrane late și nepliabile, să zic așa. Și bineînțeles că HUAWEI este prima companie ce anunță un astfel de produs.