Cel mai mare hub de încărcare auto din România a fost testat cu BMW i4 M50, iar i4 Racing este unul dintre modelele prezente la Poli Autofest

gAuto
/
/
14 mai 25
/

Abia ce v-am anunțat despre deschiderea celui mai mare hub de încărcare a vehiculelor electrice din țara noastră, că BMW l-a pus deja la încercare. Cobaiul a fost un BMW i4, cel mai vândut model electric din țara noastră al producătorului bavarez. În funcție de versiune, acest EV poate atinge autonomii de până la 600 km stabilite după normativul WLTP, iar încărcarea 10% – 80% se poate face în numai 30 de minute, atunci când îi poate fi asigurat un curent DC la intrare de 205 kW.

Pentru BMW i4 sunt disponibile nu mai puțin de patru variante de motorizare: i4 eDrive35 (cel mai accesibil din gamă), i4 eDrive40, i4 xDrive40 și, cel mai performant, i4 M50 xDrive. Cel din urmă a fost cel dus de BMW la uriașul hub de încărcare OMV, unde a dovedit că atunci când i se pune la dispoziție o putere de cel puțin 205 kW în curent continuu poate adăuga o autonomie între 135 și 173 de km în numai 10 minute. Cifrele sunt impresionante, având în vedere că BMW i4 M50 are o baterie cu o capacitate de 81.1 kWh.

Tot legat de activitățile BMW din România, merită amintit și că importatorul va fi prezent la Poli Autofest, eveniment găzduit în campusul Politehnicii București între 16 și 18 mai, cu o multitudine de modele, printre care, cel mai spectaculos, BMW i4 Racing, cunoscut și drept „Elsa”. Este un proiect unic în lume, primul automobil electric de competiție dezvoltat pe baza unui model de serie BMW i4. Inițiativa este dezvoltată sub umbrela echipei Enegage Racing de către atelierul specializat din Brașov Engage Enginering, cei care s-au ocupat și de proiectul despre care v-am scris aici.

BMW i4 Racing Elsa

Pe lângă Elsa, BMW mai aduce la Poli Autofest trei modele BMW M noi cu aproape 2000 CP în total – BMW M2, BMW M5 Sedan și BMW M5 Touring. Totodată, vor mai putea fi admirate BMW iX, cu care se vor face demonstrații care combină sistemul avansat BMW Digital Key Plus cu funcții de parcare avansate și control de la distanță prin telefon, cele mai noi modele MINI – Cooper, Contryman și Aceman, care se remarcă prin display-ul OLED circular, dar și scooterul electric BMW CE 04, alături de alte vehicule pe două roți, ca BMW C 400 GT și BMW F 800 GS.

Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.

După două luni dezastruoase, piaţa auto de maşini noi din România îşi revine uşor în martie 2026, ajutată de vânzările bune ale maşinilor electrice

Primele două luni ale anului au fost dezastruoase pentru piaţa auto de maşini noi din România, numărul înmatriculărilor fiind în scădere cu 29.93% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2025.

Dacia explică de ce vânzările din Europa au scăzut cu aproape 30% în 2026

Vânzările Dacia în primele două luni din 2026 în Europa sunt pe un minus îngrijorător, acestea ajungând la un total de 65.252 unităţi, adică în scădere cu aproape 30% vs aceeaşi perioadă din 2025.

CEO-ul Toyota avertizează că eficienţa în producţie a producătorilor auto chinezi este remarcabilă şi cine nu se adaptează, dispare (Toyota pregăteşte tăieri de costuri în fabricile sale)

Pe 25 martie 2026 a fost organizată reuniunea anuală „Toyota Supply Partners Convention”, o convenţie a furnizorilor Toyota la care au participat executivi de la 484 de parteneri.