CNAIR a pus la dispoziţia românilor o hartă online cu drumurile închise din cauza viscolului / zăpezii

/
/
26 nov. 23
/

Dacă locuiţi în zona de sud-est a României, aţi observat că în ultimele ore am trecut printr-un episod de iarnă veritabil, unul cu viscol şi zăpadă din belşug.

Pentru că sunt foarte mulţi şoferi care trebuie să plece la drum, dacă nu azi, mâine cu siguranţă (fiind zi lucrătoare), Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a publicat o hartă online cu drumurile închise din cauza condiţiilor de vreme nefaborabilă.

Harta poate fi accesată prin acest link.

Pentru că iarna abia a început, iar astfel de furtuni vor mai apărea, vă recomand să vă informaţi şi pe platforma fiipregătit.ro, una realizată de către Departamentul de Situaţii de Urgenţă, în parteneriat cu Asociaţia CiviNet. Această platformă este o sursă oficială de informare pentru a ajuta cetăţenii să înțeleagă mai bine riscurile şi pentru a-i informa asupra măsurilor de prevenire şi comportamentului pe care să-l aibă în diferite situaţii de urgenţă de amploare sau dezastru.

Via: economedia.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De la 1 iulie 2026 se măreşte valoarea punctului de amendă (vom avea astfel amenzi de circulaţie mai mari)

După cum probabil aţi citit zilele acestea prin presă, guvernul intenţionează să mărească salariul minim pe economie de la 1 iulie 2026. Acesta va creşte de la 4050 lei, la 4325 lei (atenţie, vorbim despre salariul brut aici).

De la Dacia Logan de 5000 de euro în 2005, la Dacia Logan de 15.000 euro în 2025 (în 20 de ani preţul de plecare s-a triplat)

În septembrie 2004 Dacia începea să livreze primele unităţi ale celui mai recent model al său, Dacia Logan. „Maşina de 5000 de euro” cum era promovată atunci, a ajuns rapid la inimile românilor, iar din 2005 a fost an de an în topul celor mai bine comercializate autovehicule din România (2005 a fost primul an…

Ce anvelope de iarnă recomandați în 2025 și la cât timp sau număr de kilometri considerați că trebuiesc a fi schimbate?

Cred că deja mare parte dintre cei ce schimbă anvelopele între sezoane au făcut vizita la service sau au realizat operațiunea pe acasă. Temperaturile au coborât recent sub pragul a 0 grade Celsius, iar anvelopele de vară nu le-aș mai vedea recomandate.