Cum staţi cu măririle de preţ practicate de operatorii telecom în ultima perioadă ?

/
/
29 nov. 22
/

Citeam într-un articol pe economica.net că Vodafone va majora preţul abonamentelor de telefonie mobilă începând cu ianuarie 2023. Scumpirea este de 1.2 euro TVA inclus şi este justificată de inflaţie.

Vă las mai jos cum arată o notificare pe subiect primită de un client:

Vodafone a mai mărit costul abonamentelor de telefonie mobilă şi în octombrie, însă compania susţine că acele scumpiri au fost adresate unei categorii de clienţi, iar cele ce vor intra în vigoare în luna ianuarie se referă la altă categorie de clienţi (nu se cumulează).

La începutul acestei luni aflam că şi Orange şi Telekom vor mări preţurile abonamentelor de telefonie mobilă cu 1 euro TVA inclus, respectiv 2 euro TVA inclus. Nici în acest caz nu ştim care bază de clienţi este afectată.

Singurul operator telecom care până în prezent nu a anunţat nicio scumpire este Digi Mobil.

Observaţi că în piaţă există această tendinţă de a veni cu modificări de preţ unilaterale justificate de inflaţie şi de toate creşterile apărute în ultima perioadă, aşa că vă întreb şi pe voi – Cum staţi cu măririle de preţ ? Aţi primit până acum notificări ? Vi s-au scumpit abonamentele ?

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De ce strategia DIGI de tip blitzkrieg cu preţuri mici nu a funcţionat în Belgia? (iată ce s-a întâmplat şi ce e de făcut mai departe)

DIGI este un operator care se bazează pe o strategie simplă şi foarte eficientă (de cele mai multe ori). Compania se foloseşte de intrări agresive pe noile pieţe, unele susţinute de creşteri în volum prin practicarea de preţuri mici. În funcţie de context, fie închiriază reţea, fie construieşte una noua, în ritm direct proporţional cu…

De ce cred că noul acţionar majoritar al grupului Vodafone ar putea relansa activitatea din România (o concurenţă mai agresivă pentru Orange şi Digi Mobil nu ar strica)

Probabil aţi citit în ultimele ore că grupul britanic Vodafone are un nou acţionar majoritar, un om de afaceri francez ce a cumpărat 16,21% din capital pentru aproape 6 miliarde de dolari (5,95 miliarde de dolari mai exact). Vorbim despre Xavier Niel, fondatorul şi acţionarul principal al grupului de telecomunicaţii Iliad.

Am primit prima factură DIGI cu tarifele raportate la euro (iată cu cât am plătit mai mult comparativ cu luna trecută)

Cred că toată lumea a aflat deja că începând cu 27 mai 2026 DIGI îşi raportează partea comercială din România în euro. Această dată însă s-a aplicat doar pentru clienţii noi, pentru cei existenţi, primele facturi cu raportare la euro au început să apară după 1 iulie 2026.