De la 1 iulie s-au scumpit poliţele RCA, de la 1 august se vor scumpi carburanţii, iar de la 1 septembrie se va scumpi rovinieta (3 scumpiri lunare succesive)

gAuto
/
/
5 iul. 25
/

Dacă eşti simplu pieton, atunci acest articol nu este pentru tine (noi oricum îţi mulţumim că ai intrat să-l citeşti pentru a rămâne informat). Pentru şoferi însă, da, urmează să descoperim cele 3 scumpire lunare succesive.

1 iulie 2025;

De câteva zile a fost eliminată plafonarea tarifelor RCA, astfel că de acum înainte piaţa este liberă să acţioneze în consecinţă.

Estimările iniţiale sugerau o creştere de maxim 15% a poliţelor RCA în perioada următoare, însă nu ştiu cât să cred acest aproximări. În săptămânile ce vor veni vom afla cu certitudine cât de mult s-au scumpit poliţele de asigurare.

1 august 2025;

Aici putem discuta mult şi bine pe subiect, preţul carburanţilor fiind de câteva săptămâni în creştere, afectaţi fiind de fluctuaţiile cotaţiilor petrolului.  

De la 1 august însă se măreşte TVA-ul de la 19%, la 21%, cât şi accizele la carburanţi cu 10%. Cumulându-le şi transformându-le în cifre concrete, vorbim de o scumpire în medie cu 0.4 lei / litru doar din aceste două creşteri de taxe.

Cu siguranţă începând cu 1 august 2025 vom depăşi din nou în unele cazuri preţul de 8 lei / litru.

1 septembrie 2025;

Ultima scumpire se va aplica din 1 septembrie şi va viza costul rovinietei. Vorbim de o majorare de până la 82% din preţul actual astfel:

  • rovinieta pentru 1 zi va crește cu 40%, de la 2.5 euro la 3.5 euro;
  • rovinieta pentru 10 zile va crește cu 82%, de la 3.3 euro la 6 euro;
  • rovinieta pentru 30 zile va crește cu 79%, de la 5.3 euro la 9.5 euro;
  • rovinieta pentru 60 zile va crește cu 78%, de la 8.4 euro la 15 euro;
  • rovinieta pentru un an va crește cu 79%, de la 28 euro la 50 euro. 

Cam acestea sunt cele 3 scumpiri lunare succesive. Ce părere aveţi despre ele?

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Uniunea Europeană vrea să introducă o condiţie majoră în viitoarele „programe Rabla” – maşinile electrice eligibile pentru bonus să aibă minim 70% din componente fabricate în statele membre

Pentru a susţine tranziţia către maşini electrice, foarte multe ţări membre ale Uniunii Europene au oferit ajutoare generoase în ultimii ani pentru cei care s-au încumetat şi au renunţat la modelele termice.

Horse Powertrain Limited dezvoltă un motor ce va consuma 3.3 litri / 100 de kilometri (ideal pentru viitoarele modele Dacia)

În 2024 grupul Renault şi compania chineză Geely au anunţat înfiinţarea oficială a companiei Horse Powertrain Limited, cea care va furniza noi motoare termice pentru mărci precum Renault, Dacia, Alpine, Nissan, Geely, Mitsubishi, Volvo sau Proton.

3 decizii importante pe care China le-a luat în februarie 2026 şi de care ne-am putea lovi şi noi atunci când vom dori să cumpărăm o maşină chinezească

Maşinile produse în China au devenit o normalitate şi în România, astfel că la început de 2026 oferta de astfel de autovehicule este una destul de diversificată (avem peste 10 branduri intrate oficial în ţara noastră).