Deşi rămâne cea mai bine vândută maşină în Europa, Dacia Sandero reduce turaţiile în aşteptarea noului facelift

gAuto
/
/
23 sept. 25
/

2024 a fost cu adevărat un an istoric pentru Dacia Sandero, aceasta fiind cea mai bine vândută maşină din Europa cu un total de 270.111 unităţi (la foarte mare distanţă de locurile 2 şi 3, Renault Clio şi Volkswagen Golf, ambele cu puţin peste 216.000 unităţi comercializate).

2025 a continuat la fel de bine, Dacia Sandero rămânând liderul european. În primele 8 luni ale anului, Dacia Sandero a fost înmatriculată în 166.009 unităţi, în scădere cu 9.4% an pe an (minusul este generat de aşteptarea noului facelift, unul care va fi prezentat chiar luna viitoare).

Interesant este că deşi într-o scădere simţitoare, Dacia Sandero nu are încă un concurent direct serios, locurile pe podium fiind completate de Renault Clio cu 149.768 unităţi înmatriculate (+5.8% an pe an) şi Volkswagen T-Roc cu 141.600 unităţi înmatriculate (-1.7% an pe an).

Iată cum se prezintă topul celor mai bine vândute maşini în Europa în intervalul ianuarie – august 2025:

  • Dacia Sandero: 166.009 (-9.4%);
  • Renault Clio: 149.768 (+5.8%);
  • Volkswagen T-Roc: 141.600 (-1.7%);
  • Volkswagen Tiguan: 131.338 (+10.5%);
  • Peugeot 208: 129.366 (-0.6%);
  • Volkswagen Golf: 129.311 (-13.4%);
  • Toyota Yaris Cross: 124.380 (-4.7%);
  • Dacia Duster: 120.552 (+2.7%);
  • Peugeot 2008: 118.195 (+2.7%);
  • Opel Corsa: 115.866 (+5.5%).

Observaţi că şi Dacia Duster stă foarte bine, modelul produs la Piteşti fiind într-o revenire de formă.

Sursa: autocritica.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Dacă KIA România nu va dori să livreze maşinile comandate, este greu de crezut ca păgubiţii din scandalul de la Arad vor mai recupera ceva (paguba depăşeşte 2 milioane de euro)

KIA România trece prin clipe dificile în această perioadă, deoarece dealerul său din Arad a păgubit 83 de români cu o sumă totală ce depăşeşte 2 milioane de euro.

Care credeţi că sunt şansele ca într-un orizont de 5 – 10 ani să se producă maşini Geely la uzina Dacia de la Mioveni?

Uzina Dacia de la Mioveni a fost cândva perla coroanei pentru grupul Renault, însă în ultima perioadă costurile de producţie au crescut simţitor, iar politica românească se află într-o etapă extrem de imprevizibilă, una ce nu permite francezilor implementarea unei strategii concrete pe un orizont de câţiva ani.

Hyundai a prezentat oficial primele imagini cu noua generaţie Hyundai Tucson (când ajunge în România?)

Hyundai Tucson este unul dintre cele mai apreciate SUV-uri din România, acesta fiind prezent mai tot timpul în topul vânzărilor din ţara noastră în segmentul său de piaţă.