Digi România nu a schimbat doar serviciile în euro, ci şi toate smartphone-urile sunt vândute la fel (practic orice este comercializat de Digi România se raportează direct la euro)

Retelistica
/
/
27 mai 26
/

Ştirea zilei de ieri, 26 mai 2026, a fost cea legată de trecerea operatorului Digi România la euro. În ştirea de ieri se menţiona însă că doar serviciile oferite vor trece la euro, inclusiv în comunicatul de presă.

Doar că astăzi a fost actualizată pagina oficială digi.ro şi am observat că şi smartphone-urile sunt vândute direct în euro. Eu personal nu consider telefonul un serviciu şi cred că ar fi fost mai inspirat din partea celor de la Digi România să menţioneze şi acest aspect în informarea de ieri.

Dar care sunt diferenţele?

Să luăm un exemplu.

Motorola RAZR 70 Ultra avea în urmă cu doar câteva zile următoarele preţuri:

  • Preţ standard – 5999 lei;
  • Portare cartelă preplătită către un pachet Digi Optim / Nelimitat – 3749 lei avans şi 12 rate x 187 lei / lună;
  • Portare abonament către un pachet Digi Optim / Nelimitat – 3099 lei avans şi 12 rate x 241 lei / lună.

Astăzi, după actualizare, preţurile arată astfel:

  • Preţ standard – 1143 euro (5996,05 lei la cursul BNR);
  • Portare cartelă preplătită către un pachet Digi Optim / Nelimitat – 743 euro (3897,51 lei la cursul BNR) avans şi 12 rate x 33 euro (173,12 lei la cursul BNR) / lună;
  • Portare abonament către un pachet Digi Optim / Nelimitat – 567 euro (2974,45 lei la cursul BNR) avans şi 12 rate x 48 euro (251,83 lei la cursul BNR) / lună.

Variaţiile nu sunt foarte mari, vorbim de câţiva lei în plus sau chiar în minus.

Digi România susţine că a fost nevoită să aplice această schimbare deoarece condițiile economice, fiscale și de reglementare s-au modificat mult, influențând costurile de dezvoltare, modernizare și administrare a infrastructurii de telecomunicații. Tranziția către noua grilă tarifară presupune atât o ajustare nominală a tarifelor, cât și utilizarea unei monede de referință stabile pentru a asigura un cadru mai predictibil și mai bine corelat cu dinamica actuală.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Am primit prima factură DIGI cu tarifele raportate la euro (iată cu cât am plătit mai mult comparativ cu luna trecută)

Cred că toată lumea a aflat deja că începând cu 27 mai 2026 DIGI îşi raportează partea comercială din România în euro. Această dată însă s-a aplicat doar pentru clienţii noi, pentru cei existenţi, primele facturi cu raportare la euro au început să apară după 1 iulie 2026.

Digi Mobil îşi îmbogăţeste oferta de smartphone-uri cu 4 noi modele (iulie 2026)

Digi Mobil, reţeaua mobilă cu cele mai multe cartele SIM active şi-a actualizat oferta de telefoane inteligente, iar în iulie 2026 oferă spre achiziţie 4 noi modele.

DIGI Spania se pregăteşte de listarea la bursele de Valori din Madrid, Barcelona, Bilbao şi Valencia, iar evaluarea poate ajunge până la 1,7 miliarde de euro

Ştim de ceva timp că filiala din Spania a operatorului român DIGI îşi doreşte listarea la bursa de valori, iar în ultimele ore au apărut şi informaţii ceva mai concrete pe acest subiect.