Eliminarea account sharing-ului (împărţirea contului) se transformă din excepţie în normalitate pe platformele de streaming video

/
/
6 mart. 24
/

În prima parte a anului trecut Netflix a implementat în premieră o restricţie care în urmă cu 2-3 ani ar fi părut o utopie: eliminarea account sharing-ului (împărţirea contului).

Deşi iniţial au avut o scădere a numărului de abonaţi, la scurt timp după lucrurile au revenit la normal, pe creştere. Pariul riscant, dar necesar (în viziunea reprezentanţilor Netflix), a dat roade şi iată că la un an distanţă această restricţie pentru utilizatori se transformă din excepţie în normalitate pe platformele de streaming video.

În luna august a anului trecut Disney+ a confirmat oficial că şi în cazul său împărţirea contului va fi treptat eliminată în toate ţările unde serviciul de streaming video este disponibil, iar mai nou aflăm că şi HBO Max va face acelaşi lucru începând de anul acesta.

JB Perrette, CEO şi preşedinte al Global Streaming and Games pentru Warner Bros. Discovery, a declarat că această schimbare de strategie va fi aplicată din toamna lui 2024 în anumite ţări (probabil Statele Unite ale Americii, Canada, unele ţări europene etc.), urmând ca din 2025 eliminarea account sharing-ului să fie aplicată la nivel global.

Foarte probabil un anunţ similar vom primi în curând şi din partea Amazon Prime Video şi chiar SkyShowtime.

Cert este că Netflix a riscat, a câştigat, iar acum ceilalţi îi urmează exemplul în contextul în care toţi au nevoie să genereze mai multe venituri.

Via: g4media.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Electronic Arts nu doar că te va pune în continuare să dai bani frumoşi pe jocurile sale, dar vei primi şi reclame din belşug în gameplay

Mi se pare că companiile din tehnologie au intrat într-o fază extrem de agresivă de a genera din ce în ce mai multe venituri, orice produs sau serviciu fie este mai scump, fie este plin de reclame.

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17 (iată tot ce trebuie să cunoşti despre cea mai nouă iteraţie Android)

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17, cea pe care o vom primi pe device-uri de acum înainte. Aceasta va fi disponibilă pentru început doar pe smartphone-urile din seria Google Pixel, urmând ca în perioada următoare, fiecare producător să revină cu un roadmap adecvat modelelor sale.