Înmatriculările de maşini noi din luna iunie par senzaţionale, creşterea de 51,9% fiind prezentată de toată lumea ca o evoluţie extraordinară. Însă lucurile nu stau chiar aşa, cifrele nu sunt din cele mai spectaculoase, iar în cele ce urmează voi explica de ce.
Creşterea de 51,9% este raportată direct la iunie 2025, lună în care lucrurile au fost un dezastru total. Dacă vă aduceţi aminte, pe 18 iunie 2025, AFM a anunţat anularea tuturor programelor de finanţare, inclusiv a programului Rabla.
Decizia a venit ca o undă de şoc pentru industrie, mai ales că această anulare a venit cu doar câteva ore înainte de lansarea oficială a programului. Înmatriculările din iunie 2025, o lună în general bună pentru vânzările auto, s-au dus în cap şi au scăzut cu 50,32% vs iunie 2024 (au fost înmatriculate doar 10.611 unităţi). Asta înseamnă că în iunie 2024 s-au înmatriculat 21.358 de unităţi.
Cifrele din iunie 2026 se raportează la acel dezastru de anul trecut, astfel că cele 16.120 unităţi înmatriulate luna trecută nu sunt cu adevărat impresionante (chiar dacă este totuşi o cifră bună).
În plus, asta ca să sucesc şi mai mult cuţitul în rană, au existat şi destul de multe maşini înmatriculate de unii dealeri cu forţa. Deşi regulamentul GSR2 a intrat în vigoare în iulie 2024, Uniunea Europeană a oferit o perioadă de graţie aplicabilă până la jumătatea acestui an, timp în care s-a mai putut vinde un mic procent de maşini ce nu respectă noile standarde. Unii dealeri au fost forţaţi să înmatriculeze toate aceste modele, deoarece altfel nu mai aveau voie să fie înregistrate în circulaţie.
Aşa că, da, creşterea este frumuşică, însă nu impresionantă.
La final vă las şi topul 10 din prima jumătate a anului din România:
1.Dacia – 11686 unităţi;
2.Toyota – 6761 unităţi;
3.Skoda – 5474 unităţi;
4.Volkswagen – 5067 unităţi;
5.Renault – 3012 unităţi;
6.Hyundai – 2813 unităţi;
7.Ford – 2697 unităţi;
8.Mercedes – 2466 unităţi;
9.BMW – 2327 unităţi;
10.BYD – 2140 unităţi.