Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) – câteva specificaţii hardware

/
/
16 feb. 20
/

Samsung continuă să rămână prezent pe piaţa tabletelor, chiar dacă vânzările acestor device-uri nu sunt din cele mai spectaculoase. Producătorul sud-coreean pregăteşte o tabletă mai accesibilă, una de dimensiuni reduse: Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020).

Câteva specificaţii ale terminalului au apărut online mulţumită Google Play Console şi chiar dacă informaţiile sunt puţine, prin intermediul acestora ne putem da seama că Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) va fi o tabletă de buget cu un preţ (să sperăm) scăzut:

  • display cu rezoluţie de 1920 x 1200 pixeli;
  • procesor de tip octa-core Exynos 7904;
  • 3 GB RAM;
  • Android 9.0 Pie ca sistem de operare.

Cred totuşi că Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) va fi lansată cu Android 10 şi spun acest lucru pentru că Google a transmis prin toamna anului trecut că după 31 ianuarie 2020 va aproba doar device-uri cu Android 10 la bord. Chiar dacă există posibilitatea ca Samsung să fi cerut aprobare înainte de această dată, am încredere că Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) va veni preinstalată cu cea mai nouă versiune Android.

Sursa: slashleaks.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Samsung testează deja interfaţa One UI 8.5 (iată ce smartphone-uri şi tablete vor fi eligibile pentru actualizare)

Seria de smartphone-uri premium Samsung Galaxy S26, Galaxy S26 Plus şi Galaxy S26 Ultra va fi lansată oficial pe data de 25 februarie 2026. Cele 3 device-uri vor veni din fabrică cu noua interfaţă One UI 8.5 bazată pe Android 16.

Samsung Galaxy S21, S21 Plus şi S21 Ultra nu vor mai primi niciun fel de actualizare software

Pe 14 ianuarie 2021 se lansa seria flagship Samsung Galaxy S21. Aceasta era formată din trei modele ce ulterior au generat volume importante pentru producătorul sud-coreean (conform datelor existente, vorbim de aproximativ 25 de milioane unităţi la nivel global):

Piața de tablete în 2025 pe creștere 📈 de 10%: Apple domină autoritar, iar concurența formată din Samsung, Lenovo, Huawei și Xiaomi nu reușește nici adunat să atingă valori similare

Nu știu cine se aștepta, dar piața de tablete cunoaște un reviriment în 2025 și reușesc a fi pe un trend pozitiv susținut. A fost cel mai bun an de după boom-ul de vânzări generat în 2020 de pandemie.