Samsung Galaxy Tab A7 Lite – display TFT de 8.7 inch, difuzoare stereo cu Dolby Atmos și Android 11

/
/
28 mai 21
/

Samsung Galaxy Tab A7 Lite este o tabletă entry-level cu preț de aproximativ 180 euro / 885 lei. Specificațiile sunt mai degrabă un mix de elemente PRO și CONTRA.

Au venit cu difuzoare stereo cu Dolby Atmos, dar display-ul este de tip TFT (nici măcar IPS). Tableta este recomandată pentru multimedia, jocuri etc, dar rezoluția este HD+. Rulează Android 11 cu One UI 3.1 – cel mai nou software dezvoltat pe Android, dar hardware-ul nu este neapărat cine știe ce (MediaTek Helio P22T dezboltat pe 12nm cu 4 nuclee pe ARM Cortex-A53 la 2.3 GHz și alte 4 nuclee pe ARM Cortex-A53 la 1.9 GHz).

De fapt, haideți să descoperim specificațiile complete pentru Samsung Galaxy Tab A7 Lite:

  • display TFT de 8.7 inch cu rezoluție 1340 x 800 pixeli, aspect 5:3, raport display / corp de 81.1%, 179 ppi, carcasă și structură din aluminiu, partea frontală îmbrăcată în sticlă, o margine din plastic (pe unde sunt poziționate elementele de conectivitate);
  • procesor MediaTek Helio P22T dezvoltat pe 12nm, PowerVR GE8320 GPU, 3 / 4 GB RAM și 32 GB / 64 GB stocare, slot pentru cardurile microSD de până la 1 TB;
  • Android 11 cu One UI 3.1;
  • Wi-Fi ac, bluetooth 5.0, difuzoare stereo cu Dolby Atmos, jack de 3.5 mm, lipsă NFC, lipsă cititor de amprentă, localizare prin A-GPS, GLONASS, BDS și GALILEO;
  • 8 Megapixeli cu autofocus, filmează la 1080p cu 30 fps, fără LED flash, cameră frontală de 2 Megapixeli;
  • baterie de 5100 mAh cu încărcare la 15W, 366 gr. pentru varianta Wi-Fi și 371 gr. pentru modelul cu 4G + Wi-Fi, dimensiuni de 212.5 x 124.7 x 8 mm.

Printre funcțiile evidențiate de către Samsung pentru Galaxy Tab A7 Lite se află carcasa metalică elegantă și rezistentă, dimensiunile compacte, difuzoarele cu Dolby Atmos, încărcarea rapidă la 15W*.

*De fapt, asta-i încărcare normală pentru standardele din 2021.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Samsung şi Corning pregătesc pentru Samsung Galaxy S27 Ultra o sticlă de protecţie capabilă să se repare singură

Dacă Samsung Galaxy S26 Ultra a venit cu noutatea absolută numită Privacy Display (o tehnologie care limitează unghiurile de vizibilitate laterală pentru a opri privirile curioşilor), Samsung Galaxy S27 Ultra ar putea aduce o nouă caracteristică interesantă: sticlă de protecţia capabilă să se repare singură.

SSD Samsung 990 1TB – review

Cu siguranță nu este cel mai prielnic moment în care să ai nevoie de memorie RAM ori de vreun SSD, mai ales dacă îți dorești ceva mai performant, dar asta nu înseamnă că nu putem testa în continuare astfel de componente. Samsung este unul dintre cei mai mari și mai importanți dezvoltatori și producători de…

De ce Samsung Galaxy Z Fold8 a beneficiat de atenție mare din partea presei și a generat vânzări peste așteptări?

Samsung Galaxy Z Fold8 a stârnit o atenție mare din partea presei tech locale și internaționale, iar compania sud-coreeană a reușit să vândă cele mai multe smartphone-uri dintr-o generație nouă la lansare, din istoria sa.