TOP 5: Operatori telecom din România la finalul anului 2023 şi o întrebare cu adevărat importantă la final

/
/
2 iun. 24
/

Toţi operatorii economici din România au fost obligaţi să îşi depună situaţiile financiare finale aferente anului încheiat 2023 până la final de mai, tocmai de aceea în această perioadă apar articole care prezintă informaţii importante pentru piaţă precum venituri, profitabilitate, număr de angajaţi, active etc.

O astfel de analiză putem face şi pentru operatorii telecom din România şi i-am ales pe cei mai importanţi 5 din piaţă:

Denumire companie

Categorie
Orange Romania SAVodafone Romania SADigi Romania SAOrange Romania Communications SATelekom Romania Mobile Communications SA
Cifră de afaceri6.004.120.185 RON5.337.540.287 RON5.129.257.820 RON2.310.278.284 RON1.298.630.375 RON
Profit / Pierdere net(ă)283.785.607 RON-182.290.252 RON609.189.249 RON-514.484.451 RON-79.800.257 RON
Număr angajaţi23682289101772494757
Datorii7.003.119.925 RON4.344.379.272 RON8.598.013.604 RON1.257.308.266 RON938.360.041 RON

Se pare că 2023 a fost un an provocator pentru toţi operatorii, ca să nu spun chiar dificil. Observaţi că doar Orange Romania SA şi Digi Romania SA au avut profit, însă chiar şi în cazul lor vorbim de sume în scădere comparativ cu 2022 când au avut profit de 602 milioane lei, respectiv 1.3 milioane lei.

Celelalte companii telecom au fost pe minus, în cazul Orange Romania Communications SA şi Telekom Romania Mobile Communications SA nefiind vorba de nicio surpriză. Orange s-a chinuit destul de mult cu integrarea fostului Romtelecom (o provocare financiară mai mare decât au estimat înainte de achiziţie), în timp ce Telekom Mobile încearcă de ani buni să găsească un cumpărător (unul care în teorie a fost găsit anul acesta, detalii aici).

Mari semne de întrebare rămân în cazul Vodafone Romania SA, operator care merge în pierdere de ani buni în ţara noastră (214 milioane lei în 2020, 410 milioane lei în 2021 şi 121 milioane lei în 2022). Administratorii operatorului roşu par a nu găsi soluţii de redresare a businessului, însă acest lucru nu este chiar o surpriză în contextul în care Vodafone merge destul de rău ca grup. Acesta trece de ceva timp printr-un amplu proces de reorganizare, în ultimii 2 ani fiind vândute operaţiunile din Ungaria, Spania şi Italia, în timp ce operaţiunile din Marea Britanie vor fi închise printr-o fuziune cu operatorul Three UK.

Cum situaţia merge destul de rău şi în România, vin cu întrebarea de final către voi: Care credeţi că sunt şansele ca într-un viitor nu foarte îndepărtat Vodafone să scoată la vânzare operaţiunile din România ?

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Gata distracţia, Google blochează redarea YouTube în fundal prin intermediul browserelor mobile (Brave, Vivaldi, Samsung Internet etc.)

Google continuă strategia agresivă de a reduce opţiunile de acces la diversele facilităţi ce se regăsesc în pachetul de bază YouTube Premium, iar mai nou aflăm despre o altă schimbare în acest sens.

Un cititor şi-a comandat cartela prepay Digi Mobil cu 4 euro credit la 13.50 lei lei + transport de pe eMAG Marketplace (iată ce ne-a povestit)

Luna aceasta am fost într-un magazin DIGI pentru a cumpăra o cartelă prepay Digi Mobil şi am povestit într-un articol dedicat întreg procesul de achiziţie.

HONOR Magic8 Lite – review (Telefonul care rezistă și rezistă și rezistă…)

Cu puțin peste doi ani în urmă vă prezentam pe larg primul Lite al seriei Magic de la HONOR cu care luam contact, pentru ca în ianuarie 2025 să-l văd la lucru pe Magic7 Lite. Azi vedem cum se prezintă cel mai nou și mai bine pregătit model mid-range de la HONOR de anul acesta.…